Парада на гордоста во Скопје под мотото „спектакуларно непослушни“

parada-na-gordosta-skopje.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПод мотото „Спектакуларно непослушни!“ вечерва во Скопје се одржува петтата Парада на гордоста.

Учесниците се собраа во паркот „Жена-борец“, по што го почнаа протестниот марш низ градските улици кој завршувa на стадионот на АРМ во Градскиот парк со богата музичка програма.

Организаторите велат ова е еден ден кога ЛГБТИ луѓето можат да бидат видливи, свои и автентични.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK