–>

Каевски: За 2 години локална власт ДПМНЕ и Стефоски во Гази Баба имаат нула резултати

Каевски-За-2-години-локална-власт-ДПМНЕ-и-Стефоски-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПосле две години локална власт на ДПМНЕ во над 40 општини, градоначалниците на оваа партија имаат нула резултати. Ниту еден од ветените проекти во изборните програми на градоначалниците од ДПМНЕ не се остварени, изјави на прес-конференција, портпаролот и пратеник на СДСМ, Дарко Каевски.

„Досега наведовме 10 примери, големи општини ширум републиката кои под капата на ДПМНЕ стагнираат наместо да се развиваат. Катастрофално лоши резултати во работата во првите 2 години граѓаните гледаат и во Гази Баба. ДПМНЕ и Стефкоски ги изневерија граѓаните. Едно зборуваа пред локалните избори, а сега нема ништо од тоа, една голема НУЛА. Ги нема ветените 4 нови градинки наведени во изборната програма. Нема ниту нови 4 спортски центри во Гази Баба. Нема нови улици, ги нема ниту ветените нови 2 клучки на бул. Александар Македонски. Но затоа во Гази Баба има нечистотија, ѓубре и диви депонии. Згора на се, ДПМНЕ и Стефкоски ги задолжија граѓаните на Гази Баба со нови 5 милиони евра“, рече Каевски.

Додаде дека половина од мандатот помина, а истата матрица на ДПМНЕ ја гледаат граѓаните: неработа, нови долгови и безброј неисполнети ветувања.

Според СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ја има најнеспособната локална власт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK