–>

Исчкртан мостот „Око“: „Македонци, ќе ве убиеме“, „Албанија – Косово“

Исчкртан-мостот-„Око-„Македонци-ќе-ве-убиеме-„Албанија-–-Косово.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

„Македонци, ќе ве убиеме“, „Албанија – Косово“, „Голема Албанија“ и други антимакедонски пораки се испишани на мостот пред Археолошки музеј.

„Синоќа е вандализиран мостот пред Археолошки музеј со антимакедонски пораки. Пак ли со досадниот филм „или уставни измени или меѓуетнички тензии“? Е овде ако нема камери и треба месец дена да се бара сторителот, да ставиме клуч на државава“, напиша Богдан Илиевски на социјалните мрежи.

МВР вчера утврди дека 21-годишниот кој го вееше знамето на така наречена „Голема Албанија“, при посетата на косовскиот премиер Албин Курти е германски државјанин. Полицијата еден месец работеше на утврдување на идентитетот на вејачот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK