Богојески: Хејтери во политиката ми го злоупотребуваат прекарот Бунтур наследен од прадедо ми од Илинденското востание

Petar-Bogojeski.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Колку време трае кампањата за претседателските, а сега и за парламентарните избори, толку време сум мета на напади и говор на омраза од политичките противници, реагира Петар Богојески, лидер на партијата Македонски концепт која на претстојните избори е дел од коалицијата „Твоја Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Многумина од политичарите, Богојески вели дека во кампањата му го злоупотребуваат прекарот Бунтур, наследен од прадедото. 

„Родум сум од Крушево, но малкумина знаат дека сум директен внук по машка линија на Димитар (Миту) Бунтурот, ополченик и борец за ослободување на Македонија во Балканските и Првата Светска војна за што е носител на златен медал за храброст. Внук сум на Петар Богојески – Бунтурот, чие име го носам, учесник во НОБ на Караорман и носител на златен медал на трудот на Југославија. По мајчина линија, пак, внук сум на првоборецот Кицо Петрески, загинат на Сремски фронт и на Борис Петрески, ранет на истото место. Од таму доаѓа и мојот прекар Бунтур, кој често во јавноста се злоупотребува од хејтери во политиката“, вели Богојески.

Нападите, Богојески уверува дека нема да го вратат од намерата за „рестарт на Македонија“ по изборите, но нагласува дека не може да ја разбере фрустрацијата на оние кои секојдневно го навредуваат на лична основа.

„Кратко истражување на јавниот простор веднаш ги отркива фактите и честите деманти на скоро сите обвинувања. Последните клевети за ‘примање мито’ за да се вклучиме во Коалицијата ‘Твоја Македонија’, создавањето на лажни профили со моето име и споделувањето лажни изјави и сл. се веќе основ за вклучување на ОЈО во целиот процес. Буквално освен клевета и навреда, украден ми е личниот идентитет и во мое име се објавуваат лажни изјави, што е кривично дело. Зошто токму јас сум предмет на тие хибридни напади? Кој се плаши од мојата вистинска факторизација на политичката сцена во земјава“, рече Богојески.

Како трагикомична Богојески ја оцени последната клевета од вицепремиерот и главен активист на ДУИ, Артан Груби, кој го обвини Македонски Концепт за „руска партија“. „Тоа веќе е трагикомично, со оглед на јавните прозападни ставови на мојата партија, години и години наназад. Но зошто токму ДУИ толку многу се плаши од Македонски Концепт? Дали мојата чистота како човек, моето потекло и бескомпромисното поведение на борец за каузата се причина за тој страв кај ДУИ?“, прашува Богојески. Како сопруг и татко на две деца вели дека не му е сеедно што политичката пресметка со навреди завршува и пред очите на неговото семејство па јавно прашува дали е тоа нивото на македонската политика или се може и подобро.

ПР текст

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK