–>

Ахмети – Лудва: Партнерството пред членство ја подобрува врската помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Ахмети-–-Лудва-Партнерството-пред-членство-ја-подобрува-врската-помеѓу.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денес оствари средба со амбасадорот на Република Чешка, Јарослав Лудва.

Скрининг процесот, уставните измени, европската интеграција и ситуацијата во регионот беа дел од разговорот помеѓу Ахмети и амбасадорот Лудва, извести ДУИ.

За време на состанокот, Ахмети изрази благодарност за поддршката на Република Чешка на патот на европската интеграција и вооедно го информираше амбасадорот Лудва за скрининг процесот кој се одвива.

Уставните измени се опишани како многу важен чекор за земјата.

„Опозицијата мора да рефлектира и да дејствува во согласност со повиците на меѓународните партнери и да ја забрани блокадата на земјата за интеграција во ЕУ.

Република Северна Македонија треба да продолжи со потребните реформи затоа што земјата мора да ги приближи локалните и европските стандарди.

Република Чешка секогаш ја поддржуваше нашата земја и нè охрабрува да ги направиме уставните измени што е можно поскоро“, се наведува во соопштението на ДУИ.

Ахмети и Лудва исто така разговараа за предизвиците со кои се соочува регионот, со посебен акцент на нормализацијата на извештаите на Приштина – Белград и финализирање на спорот со взаемно признание.

Понатаму, чешкиот амбасадор го покани претседателот на ДУИ Али Ахмети на ручек со групата амбасадори V4 на земјите од Вишеград, се додава во соопштението на ДУИ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK