Природен сок за прочистување на токсини од телото

sok-priroden
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Сокот од цвекло се користи како природен лек со децении, бидејќи е исклучително здрав вид зеленчук.  Содржи многу витамини и минерали, пред сè фосфор, калиум и сулфур, кои се важни за создавање на еритроцитите, а исто така содржи пигмент беталаин, кој има антиоксидантни и антиинфламаторни својства благодарение на кои се елиминираат слободните радикали од телото.Сокот од цвекло го зголемува нивото на енергија,  го намалува високиот крвен притисок, го зголемува нивото на железо во крвта и ја подобрува циркулацијата, се бори со климактерични и менструални тегоби, ревматизам, но и му помага на телото подобро да се бори со инфекции.

Потребни состојки за правење на овој сок се:

– 2 цвекла
– 2 јаболка
– 2 моркови
– 1 лимон

Начин на подготовка:

Сите намирници прво треба да се излупат па потоа заедно се блендираат или се цедат во соковник. По желба како засладувач може да се додаде мед. Сокот е најдобро да се испие додека е свежо исцеден.

Предноста на сокот е што неговите хранливи состојки брзо стигнуваат до сите клетки во организмот за разлика од цврстата храна која најпрво треба да се свари во телото.

М.Кизова
Фото: pixabay

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK