–>

Прстените на Сатурн ќе исчезнат во 2025 година

Прстените-на-Сатурн-ќе-исчезнат-во-2025-година.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВремето истекува за да фрлите последен поглед на прстените на Сатурн. Остануваат само 18 месеци пред да исчезнат од погледот, пишува британски „Дејли мејл“.

Остануваат 18 месеци пред да исчезнат од погледот прстените на Сатурн

НАСА потврди дека прстените ќе бидат видливи до 2025 година кога Сатурн ќе се наведне кон Земјата и ќе ги претвори огромните прстени во речиси невидлива линија.

Прстените на Сатурн се огромни структури, кои се протегаат до 43.500 до 87.000 милји (70.000 до 140.000 км) на места.

Научниците велат дека иако се големи, тие се тенки и тоа прави да исчезнат кога се гледаат странично.

Прстените не ги снемува засекогаш, тие ќе се наклонат назад кон Земјата за време на следната фаза од 29-годишната орбита на Сатурн.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK