Познатата актерка од „Бевели Хилс“ доживеа целосен колапс: банкротира, војуваше со мајка си за пари, сопругот ја изневеруваше

dona.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАктерката Тори Спелинг е родена на 16 мај 1973 година во Лос Анџелес, а нејзиниот татко е познатиот филмски и телевизиски продуцент Арон Спелинг.

Тори гостуваше во многу серии создадени од нејзиниот татко, а некои од нив се „The Love Boat“, „Hotel“ и „Fantasy Island“. За неа често се вели дека е „вистински пример за холивудски непотизам“ и дека „никогаш немаше да ја изгради својата кариера доколку не беше нејзиниот татко“.

Спелинг се прослави со улогата на Дона во познатата серија „Беверли Хилс 90210“.

Навикната да живее и да ужива во изобилство, Тори во еден момент малку го изгубила компасот и се довела до банкрот.

Имено, по улогата во серијата „Беверли Хилс“, која ја снимаше 10 години, таа имаше проблеми со наоѓање нова работа, а потоа неколку пати беше тужена поради неисплатени кредити.

Како што призна и самата во своите мемоари „Spelling It Like It Is“, актерката имала финансиски проблеми и „изгубила милиони со текот на времето“.

Дека нешто не е во ред со нејзините финансии говори и фактот што во еден момент таа наплаќала 95 долари за дружење со своите фанови на интернет. Главната причина за ваквата одлука била тоа што таа морала да собира средства за да ги врати долговите кон Американ Експрес, но и да плаќа данок кон државата.

 

Како што пренесуваат странските медиуми, таа се задолжила од 88.731 долари, а Американ Експрес поднела две посебни тужби против неа уште во 2016 година.

Според извештаите, едната тужба е за 88.000 долари, додека другата е за 38.000 долари. Сепак, не се знае уште колку пари ѝ должи Тори на таа компанија, но во април годинава од својата банкарска сметка извадила огромна сума пари за да исплати дел од долговите.

Исто така, Сити Националната банка тврдеше дека Тори и нејзиниот тогашен сопруг Дин Мекдермот им должеле речиси 189.000 долари, а должеле и 282.000 долари данок на државата Калифорнија, открил извор близок на актерката.

„Дури и кога се обидувам да прифатам поедноставен начин на живот, не можам да се откажам од мојот вкус за мода и многу скапи работи“, рече Тори еднаш.

Внимание привлече и нејзиниот турбулентен однос со мајка и.

„Јас ја сакам мајка ми, мајка ми ме сака, но ние немаме едноставна врска“. „Мислам дека никогаш нема да имаме, но повеќе би сакала да имам комплицирана врска полна со недоразбирања отколку никаква“, изјави актерката.

Колку е лош нивниот однос говори и податокот дека Тори на денот на смртта на нејзиниот татко воопшто не слушнала со мајка си, туку тажната вест ја дознала од мејлот што и го испратил пријател.

Нејзината мајка Кенди подоцна отворено проговори за екстравагантното трошење на нејзината ќерка и дека тоа е главната причина поради која нејзиниот покоен татко и оставил само симболична сума пари во тестаментот со оглед на можностите.

„Таа би ја затворила продавницата и би оставила во неа од 50.000 до 60.000 долари. Никогаш не сум направила такво нешто“, рече Кенди за својата ќерка.

Најголем дел од богатството на покојниот Арон Спелинг отиде кај Кенди, а таа финансиски и помага на ќерка си кога се во добри односи. Поради ова, двете постојано влегувале во конфликт.

Спелинг се најде во центарот на скандал кога се дозна дека нејзиниот сопруг ја изневерува.

Двојката се запознала во 2005 година на снимањето на филмот Mind Over Murder, додека двајцата биле во брак, но набрзо и подлегнале на меѓусебната привлечност и ги изневерувале своите сопружници.

„Тоа беше љубов на прв поглед“, рече еднаш Мекдермот.

Тие се венчаа во 2006 година и заедно имаат пет деца.

Во 2013 година, Дин беше фатен во скандал со прељуба, што го оштети неговиот брак со Тори, а тој потоа побара помош за неговата зависност од секс.

Во 2014 година, актерот во документарната серија „Вистинската Тори“ изјави дека го изневерувал Спелинг, а таа подоцна се пожали дека нивните деца биле вознемирени од информациите за тоа на Интернет.

Актерката не изгледаше шокирана од прељубата, но рече дека има разбирање бидејќи нивната врска почнала со изневерување, бидејќи и двајцата биле во брак кога спиеле заедно.

Двојката мораше да се справи и со финансиските проблеми, за кои таа рече дека се нивна вина поради лошите одлуки. Покрај тоа, Тори еднаш се бореше со зависноста од алкохол и дрога, а за време на третата бременост се заби со автомобилот во училиште и го обвини печатот за тоа.

Тори извесно време не носеше бурма, а нејзиниот сопруг постојано отсуствуваше од нејзините фотографии на Инстаграм. Ова поттикна гласини за проблеми во нивната врска.

Гласините за разводот започнаа веќе на крајот на 2021 година, но на почетокот на минатата година парот беше снимен на романтичен состанок за Денот на вљубените кога уживаа на вечера во ресторан и беа „фатени“ како разменуваат нежности.

Сепак, Дин минатата година на својот Инстаграм потврди дека на нивниот брак дефинитивно му дојде крајот. Тој објави порака во која објасни дека тој и Тори одлучиле да стават крај на љубовта и истакна дека ќе останат во добри односи.

„Со голема тага објавувам дека по 18 години и пет неверојатни деца, Тори Спелинг и јас решивме да тргнеме по својот пат и да започнеме ново свое патување. Ќе продолжиме да работиме заедно како љубезни родители за да ги водиме и сакаме нашите деца во овој тежок период. Ве молиме сите да ја почитувате нашата приватност додека го одвојуваме ова време да го опкружиме нашето семејство со љубов и да го пребродиме ова. Ви благодариме на сите за поддршката и добрината“, напиша Дин Мекдермот на својот Инстаграм.

Тори и Дин дури се појавија во неколку реални шоуа и ја продадоа својата интимност за да се извлечат од финансиските проблеми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK