Ја нарекувале грдото пајче, а денес е жива легенда

meril-strip.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа вчерашен ден пред 75 години се роди една од најголемите холивудски ѕвезди. Многумина ја знаат како „Челичната дама“ и жената без која светот на глумата не би бил тоа што е, а во прашање е легендарната Мерил Стрип.

Мери Луиз Стрип е родена на 22 јуни 1949 година, а уште како дете покажала талент за глума и пеење. Првиот аплауз од публиката на училишната божиќна претстава го добила кога на француски ја испеала „Тивка ноќ“ и имала само 12 години.

Актерката била воспитана прилично конзервативно и посетувала религиозно училиште. По завршувањето на училиштето заминала на факултет, на отсекот за глума, каде што дипломирала во 1971 година.

Нејзиното образование не застанало тука, па решила да се запише на магистерски студии на престижниот универзитет Јеил, по што добила улоги во неколку претстави во Њујорк.

По успешните претстави, Мерил настапила на Бродвеј во комедијата „Среќен крај“, а на почетокот на 1976 година добила желба да глуми во филмови и се пријавила за кастингот за филмот „Кинг Конг“.

Сепак, таа била одбиена за улогата, наведувајќи дека не е „доволно убава“. За среќа, тоа не ја обесхрабрило, а на следниот кастинг ја добила првата филмска улога во драмата „Јулија“.

Следната година, ѝ беше доделена споредна улога во продукцијата „The Deer Hunter“ наградена со Оскар. Таа беше номинирана за БАФТА, Златен глобус и Оскар во категоријата за најдобра споредна женска улога.

Набрзо потоа доби Еми за нејзината улога во телевизиската серија „Холокауст“. Само една година подоцна го освои својот прв Оскар, но со улогата во филмот „Мостовите на округот Медисон“ ги освои срцата на публиката.

Смртта на вереникот

Иако Џон Казале можеби не е познато име, ако сте ги гледале „Кум“ или „Ловец на елени“, без сомнение ќе го препознаете неговото лице.

Казале и Стрип се запознале во 1976 година во театарот каде заедно играле во претстава. Се случила романса, а Џон Казале и Мерил Стрип станале повеќе од колеги. Двајцата биле лудо вљубени еден во друг, а Казале дури и ја запросил.

Пред да можат да ја планираат својата венчавка, на Џон му бил дијагностициран терминален карцином на коските. Почина на 43-годишна возраст, пишува „Reelrundown“.

Нова љубов

По смртта на Казале, актерката се иселила од нивниот стан, бидејќи и било премногу тешко да остане таму сама. Тогаш започнала потрагата по нов стан, а нејзиниот брат побарал помош од својот пријател, скулпторот Дон Гамер.

Дон почнал да негува чувства кон Мерил, а по некое време започнале врска. По само неколку месеци врска, Мерил и Дон направија скромна венчавка во 1978 година во домот на нејзините родители.

Мерил и Дон имаат четири деца: Хенри Волф, Меми, Грејс и Луиза Гамер.

Тие двајца последен пат биле видени во јавноста во 2017 година. Според медиумите, се разделиле по 45 години брак, но за тоа никогаш јавно не проговориле.

Гласини за прељуба

На крајот на 2013 година беше објавена неовластена биографија на актерот Џек Николсон, во која пишуваше дека тој имал афера со Мерил.

Имено, авторот Марк Елиот тврди дека Николсон и Мерил влегле во романса за време на снимањето на филмот „Steel Weed“ од 1987 година. Медиумите тогаш пишуваа дека Мерил го исфрлила Џек од нејзината хотелска соба и се заколнала дека тоа е нивниот прв и последен заеднички филм, бидејќи не можела да го поднесе напредокот на Николсон. Актерката подоцна ги демантираше овие новинарски написи и со него го сними филмот „Челичен плевел“ следната година.

„Ѓаволот носи Прада“ и „Челична дама“

Мерил го толкува ликот на Миранда Пристли во филмот „Ѓаволот носи Прада“ и ова е една од нејзините најпопуларни улоги. Таа беше номинирана за Оскар за оваа улога, а репликите од овој филм се сметаат за важен дел од поп културата.

Мерил Стрип е жената со најмногу номинации во историјата на Оскарите, дури 20.

Ликот на Маргарет Тачер во филмот „Челичната дама“ го толкуваше Мерил така што оваа улога се уште важи за една од нејзините најдобри изведби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK