Хороскопски знак со највисока емоционална интелигенција во Зодијакот

Horoskop-Mesec.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТрите водни знаци на Зодијакот – Рак, Шкорпија и Риби – обично се многу чувствителни суштества, но еден се издвојува по тоа што има поголема емоционална интелигенција.

Во астрологијата, елементот вода е поврзан со сите работи од емотивна природа.

Затоа, луѓето родени под овие знаци имаат поголема веројатност да имаат повисоко ниво на емоционална интелигенција од некои други.

Раковите се неверојатно сочувствителни бидејќи со нив владее сентименталната Месечина.

Сложените Шкорпии длабоко и интензивно ги чувствуваат своите емоции и можат да читаат други луѓе со нивната космичка рендгенска визија.

Сепак, се чини дека променливиот воден знак Риби е опремен со највисоки нивоа на емоционална интелигенција. Рибите се поврзуваат со светот преку нивните емоции, а благодарение на нивниот променлив статус на знакот, тие се исто така многу прилагодливи и издржливи кога станува збор за справување со чувствата на другите луѓе.

Како дванаесетти и последен знак на Зодијакот, тие исто така поседуваат еден вид трансцендентална мудрост што им овозможува лесно да се поврзат со нивниот внатрешен свет (и светот на другите луѓе).

Рибите се неверојатно чувствителни дури и на суптилни промени во енергијата, па можат да разберат како се чувствуваат другите луѓе – што придонесува за нивното силно чувство на емпатија.

Бидејќи се екстремно свесни за сопствените емоции, лесно им е да покажат внимание, сочувство и грижа кон некој на кој тоа му е потребно во тој момент, пишува Bustle.

Рибите се исто така еден од двата хороскопски знаци со кои традиционално владее мудрата и жедна за знаење планета Јупитер.

Ова филозофско и мудро планетарно влијание со нивната водена емоционална свест ги благословува Рибите со единствена способност да ги идентификуваат и обработуваат емоциите на високоумен и отворен начин.

Рибите целосно прифаќаат дека не можат да ги контролираат чувствата на другите – тие едноставно даваат се од себе за да ги разберат и зрело и отворено да одговорат на нив.

На Рибите генерално им е многу удобно да зборува за своите чувства, што ги прави другите луѓе да се чувствуваат посигурно кога ги споделуваат своите чувства – што води до посилна комуникација и поголемо разбирање.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK