–>

Второ издание на полскиот филмски фестивал „Висла“ во Македонија

Второ-издание-на-полскиот-филмски-фестивал-„Висла-во-Македонија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Северна Македонија започнува второто издание на полскиот филмски фестивал „Висла“, кој ќе се одржи во рамките на осмиот македонски фестивал „Киненова“ од 13 до 18 октомври во Скопје.

Првиот филм што ќе биде претставен пред македонската публика ќе биде „Опасни господа“ во режија на Мацеј Кавалски. Станува збор за криминална комедија која македонските гледачи ќе ги однесе во Закопане во 1914 година. Таму, главните ликови мора да се ослободат од сомнежите и да ја разберат мистериозната смрт на мртов човек пронајден по луда ноќ. Гангстери, уметници и политичари ќе ги запознаат посетителите на фестивалот „Киненова“ со свет полн со интриги.

Изборот на организаторите е и филмот „Орел. Последна патрола“ на Јацек Блавут. Станува збор за воена драма чии херои се екипажот на полската подморница „Орел“. Филмот претставува несекојдневно патување назад во времето до 1940 година, кога бродот тргнува на опасна мисија во Северното Море.

Второто издание на фестивалот „Висла“ во Македонија ќе биде вистинска временска машина. Следен филм што ќе биде претставен е „Брижит Бардо – чудесна“ на Лех Мајевски. Ова е драма што ќе ги врати гледачите во времето на Народна Република Полска. Главниот лик Адам, живее со својата мајка, а функционерите од служба за безбедност ги вознемируваат. Таткото на Адам, пилот од Втората светска војна исчезна, а неговиот син сонува, дека еден ден тој ќе се врати.

Последниот филм е „25 години невиност“ во режија на Јан Холоубек. Станува збор за потресна приказна заснована на вистински факти за неправедно осудениот човек, Томаш Коменда. Со години мораше да се бори за правда и вистина, обидувајќи се да си го врати својот живот.

Целта на фестивалот „Висла“ е да ја претстави полската култура во странство и да ја промовира полската кинематографија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK