Му дале овци да ги чува, тој ги продал и заработил милион денари: кривична против овчар од Куманово

ovci.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСВР Куманово поднесе кривична пријава против 62-годишниот Д.Ј. од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“, извести МВР.

„Пријавениот, кој бил ангажиран како овчар од Г.А., во период од 16.06.2024 до 18.06.2024 година со товарно возило во с.Алгуња, натоварил 127 овци, кои ги продавал во Скопје и Тетово, стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 1.000.000 денари“, соопшти МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK