Вработена во МВР наплатувала по 15.000 евра за лажно посредување за социјален стан

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишна вработена како аналитичар во СВР Скопје која е осомничена за продолжено кривично дело измама според член 247 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Од април 2023, искористувајќи ист траен однос и исти прилики, осомничената довела во заблуда три лица, на кои лажно им се …

Continue Reading

Отфрлени се тужбите на „Европскиот фронт“ од Уставниот суд, ќе има прегласување

До доцна во ноќта Уставниот суд расправаше по тужбите на одлуките на Државната изборна комисија – ДИК за неколку избирачки места поднесени од коалицијата „Европски фронт“. Од судот соопштија за шест одлуки според кои тужбите се отфрлени како неосновани, а тоа значи, согласно одлуките на ДИК, дека ќе има прегласување на конкретни избирачки места. „Европскиот фронт“ имаше поднесено седум тужби …

Continue Reading

Вработен во МВР фатен со мито од 12.500 евра

Вработен во Министерството за внатрешни работи е фатен со мито од 12.500 евра, соопшти министерот Панче Тошковски. Како што вели тој, лицето И.М. било вработено како виш аналитичар во СВР Скопје. Осомничениот е лишен од слобода под сомневање за сторени кривични дела измама предвидени по чл. 247 од КЗ. „Од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални …

Continue Reading

Здружението на судии загрижено за изјавите за Управниот суд: со нив се врши притисок врз судиите и судиското одлучуваљње

Здружението на судии во врска со реакцијата на Управниот суд на РСМ, ја искажува својата загриженост за изјавите на поединци со кои, како што се истакнува во соопштението, директно или индиректно се врши притисок врз судиите и судиското постапување и одлучување. Како што велат, припадноста кон одредена политичка партија и можноста за идно владеење односно учество во извршната власт, не …

Continue Reading

Одбиена тужбата на „Европскиот фронт“ за избирачкото место во Долнени

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од Коалицијата „Твоја Македонија” за избирачкото место 1470 во Долнени на Парламентарните избори 2024. „Европскиот фронт“ поднесе седум тужби против решенија на ДИК на Парламентарните избори 2024. Досега Управниот суд ja одби како неоснована и тужбата за избирачкото …

Continue Reading

Мицотакис со предупредување: Ако некои веруваат дека можат да го игнорираат Договорот, треба да разберат дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис уште еднаш ја предупредува Македонија дека прекршувањето на Договорот од Преспа, со кој се реши долгогодишниот спор за името меѓу двата соседа, ќе ги загрози амбициите на балканската земја за членство во ЕУ, пишува грчки „Катимерини“ Говорејќи од градот Верија во северна Грција за време на неговата кампања пред изборите за Европскиот парламент во јуни, Мицотакис …

Continue Reading

Европски фронт: Скандалозен јавен политички притисок врз Управниот суд од страна на поразените на изборите

вропскиот фронт со голема загриженост ги проследи денешните скандалозни заканувачки изјави на лидерите на опозицијата кои загубија на претседателските и парламентарните избори кон Управниот суд, соопштија од оваа партија. Европскиот фронт, како што велат, ги регистрирал заканитеи ја известил целата меѓународна заедница и сите локални и меѓународни институции за јавните изјавите со закани како и обидот за изборен инженеринг со …

Continue Reading

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Претседател на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на коалицијата ВЛЕН, Арбен Таравари на новинарско прашање за преговорите за формирање Влада рече дека се очекува преговорите да завршат следната недела. “Јас верувам дека следната недела преговорите ќе бидат завршени. Тимовите интензивно работат на владината програма, но истовремено верувам дека од понеделник ќе почне и поделбата на ресорите.”, рече Таравари. …

Continue Reading

Понижувани сме и навредувани, стравуваме дека прозивките ќе преминат во лични напади, реагираат Даштевски и уште петмина челнови на ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија „(ДИК) Александар Даштевски и членовите Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш Демири, не се чувствуваат безбедни по постојаните напади за работата на ДИК по приговорите за парламентарните избори. Посебно ги загрижува тоа што изјавите со напади на ДИК ги даваат политички партии и носители на високи функции. „Ве известуваме дека покрај …

Continue Reading