Кина планира случајни проверки за Ковид-19 во здравствените установи

Кинеските власти планираат случајни теренски проверки за Ковид-19 во медицинските установи, соопштија денеска здравствените власти во земјата, пренесуваат британските медиуми.  Во изминатите неколку месеци, Пекинг се соочи со притисок од одредени земји и здравствени експерти, кои бараа да се обелоденат податоците за бројот на случаи на Ковид-19, особено официјални бројки за тешки случаи и смртни случаи.  Советниците на Светската здравствена …

Continue Reading

Земјава се подготвува за „увоз“ на работна сила од странство, издадени работни дозволи за лица од Непал и Пакистан

 – Од почетокот на годинава заклучно со вчера од страна на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија (АВРСМ) дадени се позитивни мислења за издавање работна дозвола за странец до Министерството за внатрешни работи за две лица од Непал, 10 лица од Пакистан, додека за Бангладеш нема поднесени барања, информираат од АВРСМ за МИА. Од Агенцијата за вработувањесе надлежна институција …

Continue Reading

Петти ден протест на вработените во Министерството за култура

– Со едночасовен протест пред Владата, вработените од Министерството за култура, Управата за културно наследство и Агенцијата за филм и денеска, по петти пат, ќе го искажат незадоволството од своите месечни примања и ќе го повторат барањето за зголемување на платите по примерот на Министерството за финансии. На протестот, кој почна во петокот изминатата недела, беше побарана и средба со …

Continue Reading

Македонскиот воз тргна кон ЕУ, од Вас зависи со која брзина ќе стигне во Брисел, порача Ван дер Белен

– Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори во преговорите со ЕУ и колку брзо ќе се приклучи кон Унијата, порача австрискиот претседател Александер Ван дер Белен, кој вчера престојуваше во официјална посета на државава, на средби со државниот врв и во обраќање во …

Continue Reading

И хигиенските производи со замрзната цена, следуваат одлуки за овошјето и зеленчукот

– Дел од хигиенските производи од 1 април ќе бидат со замрзнати и пониски цени за 13 отсто во однос на износот што го имале во трговијата на мало на 20 март годинава. Владата вчера одлучи да се замрзнат цените на тоалетната хартија, влажните марамчиња, пелените за деца и возрасни и хигиенските влошки, а утре или в недела ќе се …

Continue Reading

Сенатот гласаше за укинување на правото на Белата куќа да одлучува за војна или мир

– Сенатот денеска во двопартиска усогласеност гласаше за укинување на резолуците донесени во 1991 и 2002 година за воени операции во Ирак, како прв чекор кон тоа Конгресот да си го врати правото да одлучува дали САД да одат во војна или не. За многумина, овластувањето што го поседуваше извршната власт, беше грешка. Во текот на инвазијата на Ирак во …

Continue Reading

Битолчани одржаа мирен протест „Сите сме Јана“

– Битолчани вечерва на плоштадот „Магнолија“ одржаа мирен протест под мотото „Сите сме Јана“, девојчето кое неодамна за време на лекарски преглед почина во ЈЗУ Клиничка болница „Др Трифун Пановски“-Битола. Протестот го организираа роднини и пријатели на семејствтото Христовски кои со транспаренти во рацете искажаа сочувство за прераната смрт на Јана Христовска но и јавно незадоволство за состојбите во македонското здравство. -Ние неможеме назад да ја вратиме Јана, …

Continue Reading

Пред Министерство за здравство се одржа протест под мотото „Правда за Јана“

– На протест пред Министерството за здравство вечерва беа побарани одговори за смртта на шестогодишната Јана која почина минатата недела во Клиничката болница во Битола. Учесниците на мирниот протест побараа, како што наведоа „Правда за Јана“ и „одговорно Министерството за здравство“. протест правда за јанаПорачаа дека е „доста од нефункционалноста, партизацијата, лошите услови во здравствениот систем и префрлањето вината кај …

Continue Reading

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

– Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките цени на овие производи се утврдуваат на нивото на цените кои се применувале на 20 март 2023 година во трговијата на мало, коишто цени, според одлуката, се намалуваат за 13 проценти. Највисоките цени на производите …

Continue Reading

Директорот на МААЕ во посета на нуклеарната централа Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска пристигна во градот Енергодар и нуклеарната централа Запорожје со цел да ја утврди состојбата во објектот. Тој во Енергодар пристигна во друштво на советникот на генералниот директор на „Росенергоатом“, Ренат Корча. Гроси изјави дека борбите во близина на електраната Запорожје стануваат се поинтензивни и дека ситуацијата не се подобрува, додавајќи дека МААЕ разгледува …

Continue Reading