Макрон следната недела во посета на Кина

Францускиот претседател Емануел Макрон следната недела ќе отпатува за Кина за да разговара со својот кинески колега Си Џинпинг. Посетата е во момент додека Макрон се обидува да ги балансира своите државнички амбиции на глобално ниво со борбата да ги задржи протестите против пензиските реформи дома. Тие протести го принудија Макрон да ја откаже државната посета на британскиот крал Чарлс. …

Continue Reading

Лавров: Политиката на Русија вели дека Западот е „егзистенцијална“ закана за Москва

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека новата стратегија за надворешна политика усвоена од претседателот Владимир Путин го идентификува Западот како „егзистенцијална“ закана за Москва. „Егзистенцијалната природа на заканите за безбедноста и развојот на нашата земја, поттикната од дејствијата на непријателските држави е препознаена“ во политиката, рече Лавров . Тој ги оквалификува САД како движечка сила зад …

Continue Reading

Кремљ ја отфрли можноста за прекин на офанзивата против Украина

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на офанзивата против Украина и покрај повикот на нејзиниот главен сојузник, белорускиот претседател Александар Лукашенко. „На темата Украина ништо не се менува: специјалната воена операција продолжува, бидејќи тоа е единственото средство за постигнување на целите со кои се соочува нашата земја денес“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој прецизираше дека претседателот Владимир Путин …

Continue Reading

Папата Франциск се очекува утре да биде отпуштен од болница

Папата Франциск се очекува утре да биде отпуштен од болницата во Рим, каде се лекува од бронхитис, соопшти денеска Ватикан. Портпаролот на Ватикан, Матео Бруни, во изјавата рече дека закрепнувањето на папата е „нормално“ и дека тој вчера вечерал пица. Осумдесет и шестгодишниот понтиф во средата беше примен во римската болница Џемели, каде лекарите рекоа дека се лекува со антибиотици …

Continue Reading

Путин потпиша декрет за рутинска пролетна регрутација

– Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за воспоставување рутинска пролетна регрутација и повикување на 147.000 граѓани на задолжителна воена служба, јавија руските медиуми. Во декретот се наведува дека регрутирањето треба да се изврши од 1 април до 15 јули 2023 година за руски државјани на возраст од 18 до 27 години кои не се во резервниот состав и подлежат …

Continue Reading

Оружени напади во училиштата во САД: Стотици убиени и повредени во изминатите две децении

Ал Џазера Балкан Во изминатиот век, Соединетите Американски Држави често беа сцена на вооружени напади во училиштата и образовните институции од сите нивоа, а крвавите напади продолжија и во изминатите две децении на 21 век, во кои стотици ученици, наставници и друг персоналот го загубија животот. Пукањето и контролата на оружјето се едно од најитните прашања во историјата на САД, …

Continue Reading

ЕУ ја осуди Москва за непочитување на слободата на медиумите

– Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, синоќа на Твитер напиша дека Европската унија (ЕУ) го осудува затворањето на американскиот новинар Еван Гершкович во Русија под обвинение за шпионажа. „Новинарите треба да можат слободно да ја вршат својата професија и заслужуваат да бидат заштитени. Руските власти уште еднаш го покажуваат своето систематско непочитување на слободата на медиумите“, напиша Борел. Руската …

Continue Reading

Проблемите со долговите во светот се влошиле поради зголемувањето на каматните стапки од Федералните резерви на САД, тврдат од кинеската Влада

– Кина ги нарече „неодговорни“ и „неразумни“ изјавите на американската министерка за финансии Џенет Јелен, која рече дека кредитните активности на Пекинг ги оставаат земјите во развој „заробени во долгови“. Кинеската Влада соопшти дека проблемите со долговите во светот се влошиле поради зголемувањето на каматните стапки на Вашингтон од страна на Федералните резерви на САД, што Пекинг го нарече „стапка …

Continue Reading

Блинкен ги предупреди американските државјани веднаш да ја напуштат Русија

– Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија. Предупредувањето се однесува на американски државјани кои престојуваат или планираат да патуваат во Русија. „Длабоко сме загрижени поради руската објава дека американски новинар е уапсен. Највисок приоритет на Стејт департментот е безбедноста на граѓаните во странство“, напиша Блинкен на својот профил на Твитер. Руската служба …

Continue Reading

Столтенберг ја поздрави ратификацијата од турскиот Парламент на приклучувањето на Финска кон НАТО

– Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа ја поздрави ратификацијата од страна на турскиот Парламент на членството на Финска во Алијансата, изјавувајќи дека тоа ќе го направи „семејството на НАТО посилно и побезбедно“, пренесоа француските меидуми. „Го поздравувам гласањето на турскиот Парламент за комплетирање на ратификацијата на членството на Финска. Тоа ќе го направи целото семејство на НАТО посилно …

Continue Reading