Азески: Во 2022 година преживеавме, во 2023 година или одиме напред или потонуваме

Во екот на најголемата и најтешка криза кај нас, во 1999 година, во хотелот Александар Палас, точно во 19 часот започна седница на Советот на НАТО со која претседаваше генералниот секретар Џорџ Робертсон. Кога стигна дојавата за бомба, во салата имаше 19 акредитирани амбасадори на НАТО ви Брисел, целокупниот нивен генералштаб и комплетното раководство на Република Македонија. Како генерален директор …

Continue Reading

Ивор Мицковски: Само се слуша Ќе, Ќе, ЕУ, ЕУ, уста полна фалби, а реалноста дупка без дно

Да делевте дозволи, наоѓавте извршители и фирми, да имавте интерес да перете пари и да бидете поткупувани со градење автопати, како што тоа го правите со згради и станови, наместо балканска некропола ќе бевме вистинска европска држава. Ама еве уште едно поле на кое сте скапаници живи. 5 км Велес-Скопје се прават повеќе од 2 години. Па пресмешно е што …

Continue Reading

Грчева: Не чепкајте по малите бизниси, туку стимулирајте ги!

Нови давачки за итака најпогодените: занаетчии, угостители, и сите мали бизниси. Секоја развиена држава се темели токму на малите и микро бизниси. Една Јапонија, со индустриски гиганти, сепак економијата ја темели во околу 85% на мали, фамилијарни бизниси. Добро со кој ум ова се прави? Дали има регистер на фирми кои се во сивата економија и не плаќаат ништо? Ќе …

Continue Reading

Димитров: Нас ни треба политика со судир на идеи и визии, а не на бизнис и партиски кланови

Одлуката на Апелација за поништување на пресудата на Основниот суд во случајот “Тврдина-Таргет” е срам за судството, институција со најмала доверба во државата што е на добар пат да ги изгуби и тие 8%. Одлука што е горчлив пораз на жедта за правда на целата нација. Зарем година и половина им требаше да потрошат за ваква одлука, да поништат? И …

Continue Reading

Саше Димовски: Барам итно да собереме потписи за пуштање на Гордана Јанкуловска од затвор!

Барам итно да собереме потписи за пуштање на Гордана Јанкуловска од затвор! Глупо би било само она да лежи од сите. Башка е мајка, сопруга, домаќинка, наспроти параспур судиите што се фатија само за нејзе! Правда за сите!!! Како беше она; подобро сите на слобода, отколку 1 во затвор и да трошиме струја, храна, ресурси за него!!!

Continue Reading

Митровски: Падна најважната пресуда на Апелација, и судејки по темпото на водење на процесот, повеќе од сигурно е дека на шефот делото ќе му застари

Падна најважната пресуда на Апелација, и судејки по темпото на водење на процесот, повеќе од сигурно е дека на шефот делото ќе му застари. Рускоска, иако претходно во десетици интервјуа кажуваше дкеа не трпела притисоци, сега од никаде трпела притисоци. Истата Вилма кажува како таа и Јолевски, кој утре треба да биде Уставен судија, си примале услови од обвинети во …

Continue Reading

Солза Грчева: Треба во закон да се внесе задолжителна проверка на психичката состојба на секој функционер

Треба во закон да се внесе задолжителна проверка на психичката состојба на секој функционер. Имаме одлични психијатри кои веднаш ќе одредат кој е хистеричен, психопат, социопат итн. За еден хипер познат лик, исто познат скопски психијатар ми рече дека човекот е психопат. Јас веќе и самата се сомневав. За жал често ние обичните луѓе, не можеме на време да направиме …

Continue Reading

Проф. Цицонков: Какво сопствено “ПАРНО“?

Во јавните медиуми често експлоатирана тема е системот за топлификација на градот Скопје, најчесто наречено “парно“ (а не е парно греење). Се поставуваат дилеми дали ќе има природен гас за работа на топланите, или тие ќе работат на нафта или на мазут, итн. На системите за топлификација на градот Скопје се поврзани околу 55 илјади домаќинства, односно околу 150 до …

Continue Reading

Солза Грчева: Се ќе се завршеше со автономија на Донбас во рамки на суверена Украина

Ангела Меркел, бившата канцеларка на Германија, деновиве за Die Zeit и за Der Spiegel изјави дека, парафразирано, тие никогаш не мислеле да ги спроведат договорите од Минск со кои ќе се избегнеше оваа крвава братоубиствена војна. Се ќе се завршеше со автономија на Донбас во рамки на суверена Украина. Напротив , госпоѓата призна дека само сакале да “купат” време за …

Continue Reading

Колумна на Азески: Она што требаше да договорам во Брисел, го видов во Истанбул

За минатава недела, долго време ми беше планирана посетата на Брисел седиштето на НАТО, ЕУ и кралството Белгија каде Стопанската комора на Македонија планира отворање на своја канцеларија. Поради пандемијата доста време не бев бил таму да ги посетам нашите партнерски организации. Пред се мислам на Европската комисија каде имав закажано средби околу Коморскиот инвестиционен форум на Западен Балкан, Еурочемберс …

Continue Reading