Вести

Иванов најостро ги демантира лагите изнесени од страна на Заев!

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, најостро ги демантира лагите изнесени од страна на претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев во интервјуто https://www.youtube.com/watch?v=3pEuRSWFEQA за грчката телевизија ЕРТ, дека претседателот Иванов ќе […]

Вести

Свечена заклетва на јунската 35. генерација војници на доброволно служење во АРМ

 – Во касарната „Алексо Демниевски Бауман“ во Велес денеска свечена заклетва дадоа војници на доброволно служење во АРМ од генерацијата јуни 2018. Пред нивните родители, роднини, пријатели и старешини кои ќе ги обучуваат во наредните […]

Вести

Велковски: Новиот центар за странци ќе биде замена за руинираниот во Гази Баба

– Центарот за странци  во Гази Баба ќе биде заменет со нов за кој МВР преку ИПА фондовите доби средства за изградба што ќе ги исполнува условите, истакна денеска на прес-конференција директорот на БЈБ Лазе […]

Бизнис

МЗШВ: Откупот на лубеници се одвива непречено, да не се манипулира со земјоделците

– Додека земјоделците протестираа и го блокираа патот, камиони за откуп чекаа да откупуваат лубеници во Струмица. Очигледно е дека некој ги доведува во заблуда земјоделците, откуп на бостан и денеска се врши во Струмичко, стои […]

Вести

СВР-Битола поведе истрага за кражбите во неколку цркви во Демир Хисар

– СВР-Битола поведе истрага против непознат сторител или сторители кои во периодот од 1 до 5 овој месец извршиле повеќе тешки кражби во неколку цркви во општина Демир Хисар. Кражбите се извршени во манастирот „Свети Антониј“ […]

Култура

„Про музика“ – петта книга рецензии и интервјуа од музикологот Костадиновски

– Сто и педесет рецензии за концерти на домашни и странски музички уметници, есеи, портрети, интервјуа, занимливости и анегдоти соодржи „Про музика“ – петта книга на музикологот и композитор Костадин Костадиновски. Книгата ја објави Дирекцијата за култура […]

Култура

Изложба „Москва денес“ во Музејот во Кратово

– Во галерискиот простор на Музејот на Кратово денеска беше отворена изложбата на фотографии „Москва денес“. Изложбата е овозможена преку проектот „Музеум линк“ којшто се имплементира во 28 институции ширум Македонија, а е прва изложба […]

Бизнис

За субвенции аплицирале 55 млекопроизводители од Дебар и Центар Жупа

– Шеесеттина млекопроиводители од општините Дебар и Центар Жупа аплицирале за субвениции.  Финасиската подршка се однесува за  произведено и предадено кравјо и овчо млеко во периодот јануари-април годинава. – Финансиска подршка за предадено млеко во […]

Бизнис

Производителите на лубеници со блокади бараат повисоки откупни цени

 – Производители на лубеници од неколку села од подбеласичкиот регион денеска со двочасовна блокада на клучката за селото Смоларе, на магистралниот пат Ново Село-македонскобугарска граница, го искажаа својот револт од ниските откупни цени. Тие бараат […]

Балкан

„Сомнителен пакет“ со материјал за грчка Македонија пронајден пред судовите во Атина

– Ќесе со кабли, весник, грчко знаме и знаме со сонцето од Вергина, постер од Белата кула во Солун и слоган за Македонија, всушност бил сомнителниот пакет што утрово ја принуди грчката полиција да интервенира, […]