Вести

Продолжува судењето за „Тендери“

– Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска во врска со тендерот за извршување градежни работи во Музејот на македонската […]

Вести

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека […]

Македонија

Младинска екоакција на „Светла иднина“

Во рамките на проектот „Младите успеваат заедно“ поддржан од проектот за граѓанското учество на УСАИД, Центарот за култура, комуникација и едукација на Ромите „Светла иднина“ од Кочани организираше Младинска еколошка акција. Акцијата што ја поддржаа […]

Вести

Коѕијас: Не го склучивме договорот, за да добиеме нешто во замена

Атина, 19 јуни 2018 – Склучивме меѓународен договор и ги земавме предвид нашите и нивните интереси, треба да живееме во мир, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, во […]

Македонија

Се одржа завршната работилница за подготовка на Стратегијата за развој на Кочани

На 19 јуни во конференциската сала во ресторанот „Амор“ се одржа, третата и завршна сесија од подготовката на Стратегијата за развој на општина Кочани. Присутните дискутираа по оформените стратешки цели во осум области и ги […]

Вести

Град Скопје: Парите наменети за обнова на стационарот „Вардариште“ остануваат во Буџетот

Градот Скопје ги демантира денешните наводи на Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ кое тврди дека во Предлог-изменувањето и дополнување на буџетот на Град Скопје за 2018 година, што ќе биде разгледувано на утрешната […]

Македонија

БОГОЕВ НА ДЕБАТА: КАРПОШ ГИ ПРЕПОЗНАВА ПОТРЕБИТЕ НА МЛАДИТЕ

Попладнево, во Културниот информативен центар, во Скопје се одбележа 19-от роденден на Младински сојуз – Крушево, организација која вредно работи на полето на младинскиот активизам. По тој повод, се одржа дебата насловена „Локални младински зони“ […]

Македонија

Нова американска инвестиција во Македонија

Скопје, 19 јуни 2018 – Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во земјава во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во првите пет години. Информацијата за предлог […]

Вести

Предлог за нов претседател и членови на Регулаторната комисија за енергетика

Скопје, 19 јуни 2018 – Владата на Република Македонија на денешната 75. седница одлучи да му предложи на Собранието нов претседател и членови на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Како што информираат од владината прес-служба, за […]