(Во живо) Српскиот министер за внатрешни ги соопштува деталите за убиството на малата Данка

danka-ilic.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДевојчето Данка Илиќ од Бор е убиено, објави претседателот Александар Вучиќ при вонредното обраќање од Палатата Србија. Министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ на прес-конференција ги соопштува деталите за страшниот случај. И двајцата детално го опишале делото и биле уапсени.

Мајката Ивана Илиќ пристигнала од Бор во 13 часот и 10 минути, децата биле во дворот. Синот и побарал вода. Во овој случај, беше активиран системот „Најди ме“.

„Од моментот кога го напуштиле станот, ја следевме форензиката на телефонот, неговите движења, притоа споредувајќи ги сите можни лица кои поминаа тука“, рече министерот.

„Таткото ги запре и праша дали го виделе девојчето, тие рекоа не“, рече тој.

„Фактот што еден од осомничените, на покана на директорот, истиот ден отишол во Бањско поле да го бара девојче е доказ за неговата ладнокрвност“, вели тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK