Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Screenshot-2024-06-19-091056.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТри земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во средата јужно од Крит, во морската област.

Првиот земјотрес беше со јачина од 3 степени.

По него следеше нешто посилен земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 48 километри од градот Палеохор.

Третиот земјотрес со јачина од 3 степени бил на истото место како и вториот, на длабочина од 12,9 километри.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK