САД ја одобрија продажбата на ракетите „џавелин“ на Косово

САД-ја-одобрија-продажбата-на-ракетите-„џавелин-на-Косово.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот Стејт департмент ја одобри потенцијалната продажба на противтенковски ракети „џавелин“ на Косово за околу 75 милиони долари, објави Пентагон.

Предложената продажба ќе го подобри долгорочниот капацитет на Косово да го брани својот суверенитет и територијален интегритет, напиша Пентагон. Истовремено, Косово побара да купи 246 ракети џавелин, а за можната продажба во четвртокот беше информиран Конгресот на САД.

„Ракетите џавелин покажаа ефикасност во Украина, па дури и претходно, и ги покриваат нашите потреби да бидеме подготвени да ја браниме нашата земја“, изјави за Ројтерс косовскиот министер за одбрана. Тој рече и дека Косово ќе биде подготвено да одговори на секој што го загрозува неговиот суверенитет, но и подготвено да придонесе за светскиот мир како дел од заедничките меѓународни операции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK