Повторно ќе биде сослушан осомничениот за убиството на двегодишната Данка

danka-potraga-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Вишото јавно обвинителство во Заечар утре во 10 часот повторно ќе биде сослушан Срѓан Јанковиќ, осомничениот за убиството на двегодишната Данка Илиќ, објави „Телеграф.рс“.

Повод за повторното рочиште се дополнителни прашања од обвинителот.

Срѓан Јанковиќ претходно беше сослушан во обвинителството на почетокот на јуни кога ја негираше вината, а првиот пат по апсењето се бранеше молчејќи, односно го искористи законското право да не изнесува одбрана.

– Рочиштето на Срѓан Јанковиќ е закажано за 19.06.2024 година. година, во 10:00 часот, соопшти Вишото јавно обвинителство Заечар, објави Телеграф.рс.

Второобвинетиот Дејан Драгијевиќ го призна убиството.

Двајцата се во притвор, додека таткото на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен дека му помогнал на синот да го премести телото на девојчето, неодамна е пуштен од притвор, бидејќи за кривичното дело помагање на сторителот по извршувањето на делото, притворот, според законот во Србија, не може да трае подолго од два месеци.

Девојчето Данка Илиќ исчезна на 26 март во Бањско поле кај Бор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK