–>

Палестинското знаме се вее на Стариот мост во Мостар

Палестинското-знаме-се-вее-на-Стариот-мост-во-Мостар.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГолемо знаме на Палестина во вторникот беше истакнато на Стариот мост во мнозинскиот бошњачки дел на Мостар, додека во недела знамето на Израел беше проектирано во мнозинскиот хрватски дел од градот, а играчите на Зрињски таму носеа црни панделки како знак на солидарност со жртвите од нападот на таа земја.

Непознати активисти го закачија знамето на Палестина на меѓународно заштитениот споменик на УНЕСКО во градот на Неретва, во екот на тековната војна откако терористичката група Хамас го нападна Израел и уби повеќе од илјада негови жители.

Видео со палестинското знаме на Стариот мост објавија неколку активисти на локалната Партија за демократска акција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK