–>

Хил: Повлекувањето на војниците и апсењето на Радоичиќ е добар чекор, потребно е политичко решение за Косово

Хил-Повлекувањето-на-војниците-и-апсењето-на-Радоичиќ-е-добар.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, денеска изјави дека повлекувањето на војниците од административната линија и апсењето на Милан Радоичиќ се добар чекор и дека во интерес на Вашингтон е да се најде политичко решение за ситуацијата во Косово.

„Нема сомнеж дека имаше повлекување на помал дел од војниците и дека во таа смисла работите се движат во добра насока. Можам да кажам и дека имаме потврда за намалениот број војници. Проблемот овде не е воен, туку политички“, рече Хил во интервју за „Танјуг“.

Тој додаде дека зголеменото присуство на војници долж административната линија со Косово предизвикува загриженост и дека САД побарале од српското раководство да ги повлече војниците.

„Многу ни е драго што можеме да кажеме дека тоа се случи“, рече американскиот амбасадор.

Зборувајќи за настаните во Бањска на 24 септември, Хил рече дека ЕУ и САД сакаат да знаат што точно се случило тогаш.

„Мислам дека апсењето на Радоичиќ, кој се чини дека ја призна вината за повеќето работи што се случија, беше добар чекор. Сепак, мислам дека сите сакаме да знаеме за што всушност се работи, што сакаа да постигнат , од каде го добиле сето тоа оружје и муниција“, рече американскиот дипломат, додавајќи дека разговорот за вистинските проблеми зависи „од јасен увид во тоа што всушност тие луѓе заедно со Радоичиќ се обидувале да направат и што сакале да постигнат.”

Коментирајќи го фактот дека 11 отсто од Србите го напуштиле Косово откако Аљбин Курти дојде на власт, Хил наведува дека овие бројки се вознемирувачки.

„Мислам дека тоа зборува во прилог на фактот дека ни треба политичко решение. Апсолутно е јасно дека нема воено решение за овој проблем. Ни треба политичко решение, ни треба решение кое ќе направи српската заедница да чувствува дека знае каква иднина ја чека“, рече американскиот амбасадор.

Тој додаде дека Србите во Косово мора да знаат што можат да очекуваат од животот таму и дека е неопходно да се формира Заедница на српски општини, а Приштина, пак, очекува можност да се приклучи на разни безбедносни и економски меѓународни организации.

Тој посочи дека во интерес на САД е да продолжат да изнаоѓаат политичко решение „засновано на јасни елементи кои се дел од договорот што беше постигнат пред пет, шест месеци“.

„Сакаме да го видиме формирањето на ЗСО. Праведно е да се каже дека господинот Курти не е ентузијаст за тоа, но мислам дека тој разбира дека тоа е еден од клучните елементи на масата, исто како што треба да продолжиме со интернационализација, што подразбира можност Косово да се приклучи на различни меѓународни организации. Тоа не се лесни чекори за српската страна, но тоа е дел од севкупниот договор“, рече Хил.

Тој додаде дека на сите им треба смирување на тензиите и разбирање дека наскоро Србите и Албанците во Косово ќе треба да најдат начин да живеат како соседи.

„Овие видови кризи мора да бидат заменети со политички процес што ќе ги натера сите да се чувствуваат удобно, за кога ќе се разбудат наутро да не мора да се грижат за безбедносните проблеми. Наша цел е да го сториме тоа“, рече Хил.

На прашањето за иднината на дијалогот меѓу Белград и Приштина и договорот од Брисел и Охрид, американскиот амбасадор посочува дека, „колку и да е тежок дијалогот за учесниците, мора да продолжиме“.

„Што се однесува до улогата на САД, ние сме многу посветени на дијалогот, секојдневно сме во контакт со сите страни, Србија, претставниците од Приштина, но особено со нашите партнери од Европската Унија. Мислам дека сите на Балканот треба да разберат дека Америка и Европската Унија имаат многу работи што треба да ги направат заедно и ќе ги направиме заедно. Значи, нема да бидеме поделени за работи како Косово, ќе бидеме обединети. Мислам дека ќе се вратиме на процесот на дијалог и Лајчак, кој понесе тежок товар во тоа, очигледно ќе мора да продолжи да го прави извесно време“, рече Хил.

Тој додаде дека САД се апсолутно посветени на успехот на процесот на дијалогот, бидејќи веруваат дека тоа е единствениот начин да се оди напред.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK