–>

Црвен аларм во три хрватски региони: Поплава во Далмација, ветер корнеше дрвја, оштетени покриви

Црвен-аларм-во-три-хрватски-региони-Поплава-во-Далмација-ветер.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДирекцијата за цивилна заштита објави ново предупредување поради невремето што ја зафати Хрватска.

Синоптичарите на ДХМЗ издадоа црвено предупредување за невреме со грмотевици во регионите Сплит и Книн и Дубровник поради обилни врнежи проследени со грмежи и голема веројатност за урбани и поројни поплави, локално со можна појава на град.

„Портокалово предупредување за грмежи во регионот на Госпиќ (главно Лика) – на места изразени врнежи од дожд и грмежи, а долж Јадранското Море локално град, дожд во регионите на Книн, Сплит, Дубровник, Госпиќ (Лика) и Осиек, урбани и поројни врнежи, а можни се поплави“, соопштија од Дирекцијата.

На Брач ​​нема поголема материјална штета, освен многу паднати гранки и откорнати дрвја кои паднаа на далноводи, што предизвика прекин на снабдувањето со електрична енергија.. Оштетени се покриви во Селци и Нови Село, а оштетен е и еден автомобил, јавува Данас.хр.

„Невреме во Стон, ветерот преврте и караван со туристи, ги однесе покривите, откорна и скрши педесетина дрвја“, јавуваат граѓани.

Хрватскиот авто клуб (ХАК) предупредува на потешкотии во поморскиот сообраќај во Далмација.

Поради неповолни временски услови, во прекин се траектните, бродските и катамаранските линии.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK