(Видео) Арсенал не успеа да ја одбрани победата на „Етихад“ – Стонс во 98.минута спречи пораз на Сити

Без победник заврши дербито во петтото коло во Премиер лигата. Манчестер сити и Арсенал одиграа 2.2. Пораз на Сити спречи Џон Стоунс во 98.минута.

Натпреварот на „Етихад“ започна онака како што посакуваа играчите на Сити, кои притиснаа од почетокот и во раната фаза на натпреварот Ерлинг Халанд го совлада Раја. Норвежанецот го постигна десеттиот гол од стартот на сезоната во Премиер лигата.

Набргу Сити имаше уште една шанса, од слободен удар Гундоган ја погоди стативата.

Во 22.минута Калфиори остигна спектакуларен гол, негов прв во дресот на Арсенал и го изедначи резутатот. Пресвртот Арсенал го комплетираше во првата минута од судиското надополнување на времето кога Габриел погоди за 1:2.

Клучниот момент на натпреварот се случи во осмата минута од надополнувањето на времето, Оливер му го покаѓа вториот жолт картон на Тросар.

Со играч помалку на теренот Арсенал во вториот дел се бранеше со сите фудбалери, често деветмината беа во шеснаесетникот на Раја. Шпанскиот голман имаше неколку успешни одбрани, но не можеше да го спречи Стонс кој во 98.минута, откако Раја одбрани одбиената топка ја смести во голот.

Сити остана лидер на табелата сега со 13 поени, еден повеќе од Ливерпул и Астон Вила, Арсенал со 11 поени е четврти на табелата.