Дебакл – Динамо е првиот клуб кој примил девет гола во ЛШ

LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Фудбалерите на Динамо Загреб, синоќа во Минхен, го претрпеа најтешкиот пораз во својата богата историја. „Модрите“, во првото коло од Лигата на шампионите загубија од Баерн со 9:2.

По првите 45 минути на „Алијанц Арена“ беше 3:0 за Баварците и во тој момент беше јасно дека Баерн ќе слави убедлива победа. Во 50.минута Динамо постигна два гола, а потоа до крајот на мечот Баварците беа немилосрдни и сместија уште шесет топки во голот на Невестиќ.

Досега, играчите на Барселона постигнале осум гола на еден натпревар, кој го доби Баерн со 8:2 пред четири години, Монако го победи Депортиво со 8:3 во сезоната 2003/04, Реал го победи Малме со 8:0 во 2015 година, а Ливерпул во 2007 година. со ист скор славеше против Бешикташ.

Ова е исто така втор најефикасен натпревар во историјата на ЛШ. Рекордот го држи натпреварот помеѓу Борусија Дортмунд и Легија, кој заврши со резултат 8:4 во 2016 година.