Фудбалерките од САД победија на олимпискиот турнир – Легендарната Марта се прости од бразилската репрезентација

Женската фудбалска репрезентација на САД го освои златниот медал. Американките во финалето го победија Бразил со 1:0. За женската репрезентација на САД ова е рекордното петто злато на ОИ.

Фудбалерката на Чикаго Ред Старс, Мелори Свенсон го постигна победничкиот гол во 57. минута од натпреварот.

Бразилките одиграа подобро во првото полувреме. Имаа поконкретни шанси за гол, но меѓу стативите одлична беше искусната Алиса Нехер. Вториот дел им припадна на Американките.

На теренот во 61.минута влезе и легендарната Бразилка, Марта, кој го одигра последниот натпревар во репрезенттивната кариера.