Вучиќ на митингот „Србија на надежта“: Ова е последната вечер на која се обраќам како претседател на СНС

На повик на претседателот Александар Вучиќ и владеачката Српска напредна странка (СНС), во Белград пред Народнот собрание се одржува митинг „Србија на надежта“, најавен како „најголем собир во историјата на Србија“ на кој учествуваат голем број на граѓани од цела Србија, но и од земјите од регионот, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ на митингот на кој присуствуваше целиот …

Continue Reading

Отворена е изложбата „Го сакам Охрид… ама го љубим и Тетоо“ на Ѓоко Симјаноски во Тетово

Во концертната сала на поранешниот Дом на Армијата во Тетово од вечерва се изложени 45-те дела на охридскиот сликар Ѓоко Симјаноски. Изложбата која е насловена „Го сакам Охрид… ама го љубим и Тетоо“ е можност љубителите на уметноста да видат дела во сув пастел со мотиви од Охрид и Тетово. Симјаноски пренесува 14 мотиви од Тетово, а останатите од Охрид. …

Continue Reading

Османи: Постапките на полицијата се легитимни

Претседателката на Косово Вјоса Османи денеска оцени дека се легитимни постапките на косовската полиција за обезбедување пристап на нови градоначалници до општините на северот на Косово. Одговарајќи на твитот на американскиот амбасадор и на изјавите на американските функционери кои ги осудија постапките на властите во Косово и побараа тие веднаш да бидат прекинати, Османи оцени дека суверенитетот и територијалниот интегритет …

Continue Reading

Претседателката на албанскиот парламент апелира да продолжи дијалогот за нормализација на односите Косово-Србија

Претседателката на албанскиот парламент Линдита Никола во реакцијата за денешните случувања во северот на Косово упати апел  да продолжи дијалогот за нормализација на односите Косово-Србија. Оценува дека тензијата во ситуацијата на северот на Косово не е во прилог  за унапредување на процесот на нормализација на односите меѓу двете земји. – Косово и Србија, со поддршка на нашите пријатели и стратешки …

Continue Reading

СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, Македонија меѓу посочените земји

Светската здравствена организација (СЗО) повика да прекине субвенционирањето на тутунот во многу земји, укажувајќи на штетното влијание на оваа култура врз здравјето на луѓето. СЗО во извештајот ги посочи европските земји кои одгледуваат тутун, вклучително и Северна Македонија, која, како што се наведува, е меѓу 20-те најважни извозници на тутун во светот. Таму одгледувањето тутун добива субвенции до 2 507 …

Continue Reading

Проф. Трајковски: Системот „Мој термин“ алоцира одвај 15 минути време за работа со еден пациент

Системот „Мој термин“ алоцира одвај 15 минути време за работа со еден пациент – норма воведена од Министерството за здравство од којзнае какви причини. Од една страна, ова ме импресионира, но од друга страна многу ме загрижува. Што може да се стори за 15 минути, дали има време да се прочитат анализите и снимките, да се постави дијагноза и да …

Continue Reading

Германија ќе го префрли својот систем Патриот од Словачка во Литванија за да го штити самитот на НАТО

Германија ќе и го префрли на Литванија својот противракетен одбранбен систем Патриот, кој сега го има распоредено во Словачка, за да го штити самитот на НАТО за помалку од два месеца, соопшти денеска германското Министерство за одбрана. Форумот ќе се одржи на 11 и 12 јули во главниот град на Литванија, Вилнус. На состанокот се очекува да бидат донесени важни …

Continue Reading

Реакција на Одборот за акредитација во високото образование на изјавата на проректорката на УКИМ и актуелен кандидат за ректор проф. д-р Биљана Ангелова

Скопје, 26 мај 2023 Почитувани, Одборот за акредитација во високото образование ја информира јавноста за невистините искажани од проф. д-р Биљана Ангелова, актуелна Проректорка на УКИМ и кандидат за Ректор на УКИМ, на дебатната емисија ТОП ТЕМА на ТВ Телма, на ден 24 мај 2023 година. Одборот за акредитација при Агенцијата за квалитет во високото образование, ја информира академската заедница …

Continue Reading

Рама реагираше за ситуацијата на северот на Косово и повика да престане насилството

Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на Твитер реагираше во врска со ситуацијата во Косово и повика на прекин на насилството, наведувајќи  дека „демократскиот свет го стави во центарот на вниманието дијалогот, нормализацијата и взаемното признавање меѓу Косово и Србија”. Тој додава дека ова што се случува ниту најмалку не е во прилог на процесот во кој „се ангажирани сите …

Continue Reading