Вучиќ: Во отсуство на осуда од ЕУ поради назначувањето на Рашиќ, никој од Србија нема да биде на Самитот во Тирана

– Српскиот претседател Александар Вучиќ ја критикуваше одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да го постави Ненад Рашиќ за косовски министер за заедници и враќање. Вучиќ ја нарече Рада Трајковиќ, која беше поставена за советничка на Рашиќ, „српско ѓубре од дното на кацата“, додека на Курти му даде епитет „терористичко ѓубре“, јави дописникот на МИА од Белград. -Изборот на Рашиќ, …

Continue Reading

Тур де Франс 2024 се сели од Париз во Ница поради ОИ

– Последната етапа од велосипедската трка Тур де Франс ќе се пресели во 2024 година од Париз во Ница, бидејќи главниот град на Франција ќе биде домаќин на Олимписките игри, соопштија денеска организаторите на трката и градот Ница. Етапата која се возеше во Париз, традиционалниот спринт на Елисејските полиња, овој пат ќе биде индивидуална трка на хронометар. Тур де Франс …

Continue Reading

Брнабиќ: Срамна реакција на ЕУ, Србија нема да учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

– По ваквата срамна изјава на ЕУ, само уште една во низа, Србија веќе нема никаква потреба да учествува на самити за Западен Балкан. ЕУ или ќе ги почитува вредностите што ги пропагира или Србија веќе нема да има потреба да учествува во оваа фарса, порача српската премиерката Ана Брнабиќ во соопштението на Владата. Како што јави дописникот на МИА …

Continue Reading

Рама на средба со Штајнмаер изрази голема благодарност за германската поддршка

– Во рамки на посетата на Албанија, вечерва Еди Рама во премиерскиот кабинет го прими германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. За време на средбата Рама изразил голема благодарност за поддршката што Германија ја дава на неговата земја. – Ние сме многу благодарни на Германија за сè што направија германските влади за односите кои се на највисоко ниво. Поддршката на Германија на …

Continue Reading

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Прогласени најуспешните мажи во Македонија Маестро Симон Трпчески е добитник на наградата „Маж на годината“ за 2022 година, на официјалниот избор „Мажи на годината“ во организација на Фрајдеј Комуникации и Џентлмен Магазин. Вчера, се одржа гламурозната манифестација „Мажи на годината“ настан поддржан од Casinos Austria International Macedonia, по петти јубилеен пат во DoubleTree by Hilton- Скопје, со најголема посетеност досега. Во …

Continue Reading

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

– Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е подготвен да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин доколку тој покаже дека е заинтересиран да стави крај на војната што ја води во Украина. Но, Бајден додаде: „Тој сè уште не го сторил тоа“. Бајден ги опиша акциите на Русија во Украина како „болни“ и рече дека засега нема планови …

Continue Reading

Пенов: Протестите на приватните автобуски превозници имаат политичка позадина

– Протестите на приватните автобуски превозници во Скопје имаат политичка позадина, но Владата сепак мора да посвети внимание на тој проблем, изјави министерот за локална самоуправа Ристо Пенов. – Овој тип на блокади заради економски долгови испишуваат политичка позадина, сите можеме да го видиме „Гласот на светлината“ од 2005 година, бидејќи за, не знам, милион евра долг, страдаат сите скопјани …

Continue Reading

Извештајот на МВР за Онишченко е готов и ќе биде доставен до Собранието и до ЈО

– Треба да постои одговорност и таа да се лоцира, потенцира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во врска со случајот со украинскиот државјанин Олександер Онишченко, кој иако бил на црната листа на САД, сепак доби македонски пасош. Сериозно треба после овој случај, нагласи Спасовски во „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, да се размисли и во делот на доделувањето таков …

Continue Reading

Бесими: Нема нови даноци и зголемување на стапките, туку проширување на даночната база

 – Министерот за финансии Фатмир Бесими во вечерашното интервју за телевизија „Сител“ рече дека Владата денеска презентирала три ставки од Концептот на даночната реформа и тоа данокот на добивка, данокот на личен доход и данокот на додадена вредност. – Значи, пристапот е да се направат измени кои ќе значат поддршка на одржливост на целата даночна реформа. Второ, идејата е даночниот систем да …

Continue Reading

Лишен од слобода разбојник во Кочани, одземеното вратено на сопственикот

МВР информира дека денеска полициски службеници од Одделението за внатрешни работи – Кочани го лишиле од слобода кочанчанецот И.П. (33), поради основи на сомнение дека во текот на денешниот ден извршил разбојничка кражба во објект на територија на Кочани. – Веднаш по добиената пријава, преземени се соодветни мерки и активности од полициски службеници и И.П. е лишен од слобода. Во …

Continue Reading