ВМРО-ДПМНЕ: М-НАВ денеска само ги потврди информациите дека исплаќа плати во висина од илјадници евра

17 ноември 2022  Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Фахрудин Хамиди М-НАВ денеска само ги потврди информациите на ВМРО-ДПМНЕ дека исплаќа плати во висина од илјадници евра М-НАВ или Македонска навигација денес само ги потврди информациите на ВМРО-ДПМНЕ кои ги обелоденува во рамки на аферата „Паразити“. М-НАВ потврди дека се земаат илјадници евра плати во ова државно регулаторно тело. …

Continue Reading

Македонската фудбалска репрезентација ремизира со Финска

Нерешно 1:1 заврши пријателскиот натпревар на македонската фудбалска репрезентација и финскиот национален тим одигран вечерва на Национална арена „Тодор Проески“ во Скопје. Финците дојдоа во водство преку Оливер Антман во 37. минута. Изедначи Енис Барди од пенал во 75. минута. Двете репрезентации пропуштија уште неколку убави шанси за постигнување уште по некој гол, но се чини дека ремито е реален …

Continue Reading

Максвел повеќе не е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром

Американецот Еван Максвел повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска потпиша спогодбен раскин на договорот со македонскиот шампион. Максвел набрзо по доаѓањето го повреди коленото, што подолго време го мачеше и не му дозволи да го покаже сиот потенцијал. „Сино-белиот“ дрес го носеше на пет меча од АБА-лигата во кои просечно реализираше по осум поени и 2,6 …

Continue Reading

Гутереш: Светот треба да се спаси од глобалното затоплување

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутерш денеска предупреди дека преговарачите на климатскиот Самит КОП27 во Египет мора да ја надминат „урнатата доверба“ помеѓу богатите и сиромашните земји за да постигнат договор со кој би се спасил светот од најлошото глобално затоплување. – Се наоѓаме во клучниот момент од преговорите. Светот набљудува и има едноставна порака: позиционирајте се и испорачајте, …

Continue Reading

Ненси Пелоси се повлекува од лидерка на демократите во Претставничкиот дом на САД

Ненси Пелоси, која речиси две децении ги предводеше демократите во Претставничкиот дом на САД, денеска соопшти дека се повлекува од функцијата. Оваа 82-годишна жена се смета за најмоќна меѓу демократите во Конгресот и прва жена која била претседател на Претставничкиот дом. Таа ќе продолжи да ја претставува Калифорнија во Долниот дом на Конгресот, пишува Би-Би-Си. Пелоси планира за свој наследник …

Continue Reading

Бериша индиректно најави протест на 6 декември, за социјалистите тој е срам за земјата

На  предупредувањето на Сали Бериша дека е можно следниот масовен антивладин протест да биде на 6 декември кога во Тирана ќе се одржи Самитот ЕУ-Западен Балкан остро реагираа  од владејачката Социјалистичка партија. Генералниот секретар на партијата и координатор на пратеничката група, Таулант Бала, рече дека Бериша е срам за земјата и го обвини дека тој никогаш не сакал интеграција на …

Continue Reading

Студентите маршираа за подобри услови и стандард

„Дали е ова 1939?. Без образование нема држава!“, „Тука сме за домот навистина да ти биде како дома“, „Тука сме за да не ти биде џабе учењето“, „Ајде да ги земениме нашите оброци со вашите“, се дел од пораките  транспарентите од студентскиот марш што се одржа вечерва во Скопје. Маршот почна пред зградата на Владата, од каде студентите се упатија …

Continue Reading

Берлускони ослободен од обвинението дека поткупувал сведоци

Италијанскиот суд денеска го ослободи поранешниот премиер Силвио Белрускони од обвиненијата за поткуп на сведоци во случај од 2013 година поврзан со малолетничка проституција. Берлускони е обвинет дека наводно платил 157.000 евра на италијанскиот пејач Маријано Апичели за да лаже на претходното судење во кое поранешниот италијански премиер беше обвинет дека платил за секс со 17-годишна мароканска танчерка во ноќен …

Continue Reading

Климатските активисти окупираа универзитети во Австрија

Климатските активисти од меѓународното движење „Крај за фосилите: Окупирај“ (End Fossil: Occupy) од синоќа окупираа простории на универзитетите во Виена, во Инсбрук и во Салцбург и најавија дека нивна акција не е временски ограничена. Акцијата е наречена „Земјата гори“, со којашто бараат што побрзо да престане употребата на фосилни горива. Тие исто така бараат поправеден образовен и социјален систем и повеќе средства за високото образование. Управите …

Continue Reading

Грковска: Примената на принципите на добро владеење ги јакне институциите и довербата на граѓаните

Со почетокот на преговорите за членство во Европската Унија и исполнување на критериумите за полноправно членство верувам дека ќе ги унапредиме капацитетите на институциите, истакна вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска која денеска учествуваше на Глобалниот Форум 2022 на Организацијата за економска соработка и развој, „Градење на доверба и зајакнување на демократијата“, што се одржува во Луксембург. …

Continue Reading