Русите ги нападнаа Киев и Лавов, Полска вели ѝ бил нарушен воздушниот простор

FotoJet-33.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија започна воздушни напади врз Киев и западниот украински регион Лавов, соопштија официјални лица, што ги натера вооружените сили на соседна Полска да активираат авиони за да го обезбедат воздушниот простор во близина на границата.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на апликацијата за пораки Телеграм изјави дека имало неколку експлозии во главниот град на Украина, откако системите за противвоздушна одбрана биле вклучени во одбивањето на нападот.

Украинските сили за воздушна одбрана уништија десетина проектили лансирани од Русија над Киев и во близина на главниот град, изјави за Телеграм Серхи Попко, шеф на воената администрација во Киев. Прелиминарните информации покажуваат дека нема жртви или поголема материјална штета како резултат на нападот, рече тој.

Русија со денови ја напаѓа Украина во напади кои Москва ги прикажува како одмазда за украинските напади за време на неодамнешните претседателски избори. „Од третото утро пред зори оваа недела, цела Украина е под воздушна тревога и се советува да има засолниште“, објави американската амбасадорка Бриџит Бринк во X рано во неделата.

„Русија продолжува неселективно да лансира беспилотни летала и проектили без да внимава на милиони цивили, што е кршење на меѓународното право“, додаде таа. Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар.

Според војската на земјата, една од крстосувачките ракети лансирани од Русија во нападите врз Украина во текот на ноќта накратко го нарушила полскиот воздушен простор. „Објектот влегол во полската област во близина на градот Осердов и останал таму 39 секунди“, соопштија вооружените сили на платформата за социјалната мрежа X.

„За време на целиот лет, тоа беше набљудувано од воени радарски системи. Активирани се полски и сојузнички авиони, што може да резултира со зголемување на нивото на бучава, особено во југоисточниот дел на земјата“, додаваат тие.

Градоначалникот на Лавов Андриј Садовји на Телеграм изјави дека немало напад врз градот, но околу 20 проектили и седум беспилотни летала биле лансирани на поширокиот регион на Лавов, чија цел била „критичната инфраструктура“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK