Вести

Мицкоски: Бугарски диктат за Македонија, НЕ благодарам! Утре народен протест пред Влада во 19 часот

Почитувани претставници на медиумите, Предлог кој е ултиматум за иднината на нашата Македонија. Предлог кој е диктат за мегаломански барања и историски аспирации кон Македонија. За таков предлог одговорот е НЕ БЛАГОДАРАМ!!! Драги пријатели, Предлогот […]

Вести

Нови 193 случаи со Ковид-19 и 97 оздравени пациенти во изминатите 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи со КОВИД-19 и 97 оздравени пациенти. Од вкупниот број на позитивни (193), регистрирани се […]

Вести

Регистрирани се 193 нови лабораториски позитивни случаи на SARS-CoV-2, пријавени се две починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 109, Битола – 17, Куманово […]

Бизнис и економија

Дизелот поевтинува за 2,5 денари, цените на бензините остануваат исти

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се намалува за 2,50, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1 ) за 2,00 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ […]

Вести

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став, инкорпорирани се нашите забелешки

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека во добиениот француски предлог за тргање на бугарското вето за ЕУ се инкорпорирани нашите забелешки и оти претставува солидна основа за градење став. Изјавата тој ја даде по средбата […]

Вести

Во Софија заедничка вежба на специјалните единици на Македонија и Бугарија

Во Министерството за внатрешни работи на Република Бугарија во Софија, денеска министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, со придружна делегација, имаа билатерална […]

Вести

ССМ повторно на протест пред Собранието

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на членовите на Комисијата за финансирање и буџет за да го изгласаат амандманот со кој се бараат средства во […]

Вести

Собранието не ја изгласа интерпелацијата на Талат Џафери

– Пратениците вечерва не ја изгласаа интерпелацијата за претседателот на Собранието Талат Џафери, што ја поднесе опозицијата. „Против“ гласаа 61 пратеник, а „за“ беа 43 пратеници. Во текот на дебатата, опозицијата го обвини Џафери за […]

Балкан

Српската Влада ги ограничи цените за брашното, зејтинот, млекото, шеќерот и ги намали акцизите за горивата

Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на Владата на Република Србија соопшти дека на денешната седница на Владата биле усвоени Уредбата за ограничување на цената на основните прехранбени производи и Уредбата за изменување и дополнување […]

Вести

ЕУ: На маса е финален компромис кој треба да биде прифатен од двете страни

– По најавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека е уверен оти е постигнат добар компромисен договор за Бугарија и Македонија, од Советот во ЕУ ги поздравија неговите напори, јави дописничката на МИА од Брисел. […]