Вести

Мицкоски: Ние сме единствената држава во Европа каде што економијата во 2017-тата година е во стагнација

Ние сме единствената држава во Европа каде што економијата во 2017-тата година е во стагнација. Не можеме да кажеме раст, велиме во стагнација бидејќи е 0%. Бев во Унгарија, седнав со премиерот Орбан вели дека […]

Вести

Средба со г-а Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и Министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ја прими г-а Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и Министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска. Двајцата соговорници констатираа дека двете земји имаат […]

Вести

Љубомир Цуцуловски: Сѐ може да се избере, односно да се одбегне – освен, да се умре

МОРАЛО… Во функција на премиер, Зоран Заев изјави дека до крајот на неделава м о р а л о да се донесе Законот за јазиците. Во овој ултимативен став се изумуваат неколку суштествени нешта. (1) […]

Вести

МВР: Запленета дрога во Кичевско

Полициската станица Кичево поднесе кривична пријава против А.А.(34) од Кичево и Л.Ф.(24) од село Мамудовци, кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “неoвластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции […]

Вести

(ВИДЕО) Цензорот на жешкото столче кај Лупевска

Снежана Лупевска, новинарката на Телма откако се јавно обзнани дека телевизијата Телма која е нејзина матична телевизија ја цензурирала емисијата КОД односно не дозволила да се емитува дел од емисијата, вчера направи интервју со човекот […]

Вести

Билјана Ванковска: Законот за јазиците ќе остане запомнет како епитаф на (правната) држава во Македонија

Законот за јазиците, доколку биде донесен како што се најавува (а работите така стојат во моментов), ќе остане запомнет како епитаф на (правната) држава во Македонија: предложен и процесиран во флагрантно неправна постапка, со материјални […]

Вести

Владата за прв пат усвои Програма за персонална асистенција. Лични асистенти ќе им помагаат на лицата со попреченост

На предлог на МТСП, Владата на Република Македонија на денешната седница ја усвои Програмата за персонална асистенција на лица со попреченост за 2018 година. Оваа услуга се воведува првпат во Македонија и е целосно финансирана од Буџетот. Со овој […]

Вести

СДСМ: Признавањето на Мицкоски дека државата загубила генерации поради криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ не е доволно, Македонија тргна напред

Христијан Мицкоски денеска призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на 11 годишното криминално и расипничко владеење на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ и неговиот претходник Никола Груевски. Ова признание на Мицкоски не е доволно. Граѓаните […]

Вести

Солза Грчева со отворено писмо до пратениците на Република Македонија

Новата политичката партија „Глас за Македонија“ им се обраќа на пратениците на Македонското Собрание, по повод претстојното ставање на гласање на Законот за употреба на јазиците: Народни избраници, За квалитетот на Законот за јазиците е […]