Вести

Камион згазил моторџија и избегал. Полицијата трага по него!

На 19.03.2018 година околу 13,30 часот во Скопје на булевар „Киро Глигоров“ се случила сообраќајна незгода помеѓу велосипед со помошен мотор „Хонда Роад Махи“, управуван од Р.В.(33) од Р.Чешка и товарно моторно возило непозната марка […]

Вести

Несекојдневни и впечатливи – бронзени девојки во третата фаза од кампањата „Младост без лудост“

Доловувајќи го нескротливиот дух и изобилството енергија што ги поседува секој млад човек, на креативен и несекојдневен начин, со изглед што веднаш паѓа во очи и не останува незапаметен, вчеравечер, во ноќните клубови во Скопје, […]

Вести

Мицкоски: Зоран Заев и Никола Димитров прифатиле решение за кое што прв пат бевме денеска информирани

Она што беше шпекулација изминатите денови во јавноста и онаа шпекулација која што вчера Зоран Заев ја кажа пред јавноста дека е шпекулација, излезе дека е вистина. Зоран Заев и Никола Димитров прифатиле решение за […]

Вести

Николовски: Македонија дава силен придонес во процесите на зачувување на пчелите, како важна гранка за земјоделството и животната средина

Пчеларството е гранка која има важен придонес во земјоделскиот сектор и во зачувување на животната средина, што Владата на Република Македонија преку Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, е силно посветена на развојот на оваа […]

Вести

Три сообраќајки со тешко повредени пешаци и велосипедист!

На 18.05.2018 година во 11.55 часот во Битола на улица „Партизанска“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Мерцедес“ со битолски регистарски ознаки управувано од С.Б.(47) од Битола и велосипедист Ј.К.(77) од Битола. Во […]

Вести

Во недела посебен сообраќаен режим – информираат од МВР

Утре (20.05) во периодот од 09.40 до 12.45 часот ќе се одржи шестото издание на спортско рекреативна трка „Прв до врв“ организиранa од страна на Здружение за спорт и рекреација. Спортско рекреативната трка „Прв до […]

Вести

Матка е добитник на наградата „Музеј на годината“

Изложбениот центар Матка е добитник на наградата „Музеј на годината“ која ја доделува ICOM (International Council of Museums) – Македонија. Наградата се доделува по повод 18 Мај – Меѓународниот ден на музеите за особени достигнувања […]

Бизнис и економија

Алармантно: Пад во градежниот сектор за 61.1 % во споредба  со истиот период од претходната година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари – март 2018 година, вкупната вредност на  договорените градежни работи во странство изнесува 775 469 илјади денари, што е за 61.1 % помалку во споредба  […]