Наука и технологија

Samsung иновации за нова ера на CES 2022 Consumer Electronics Show саемот

Визијата на Samsung за иднината е да пристапи кон иновациите на нестандарден начин. Прилагодените уреди и персонализираниот простор се поважни денес од кога било досега. Ова важи и за поврзувањето и искуството кое го овозможува […]

Наука и технологија

Samsung го претстави новиот Galaxy Tab A8: Поголем екран, поголема моќност и повеќе перформанси

Најновата серија Galaxy Tab A ја подобрува вашата дневна рутина – од забавно до хибридно учење – Компанијата Samsung Electronics го претстави својот нов Galaxy Tab A8, најмодерен и најмоќен уред од серијата Tab A […]

Наука и технологија

Започна продажбата на HUAWEI MateBook 14s на македонскиот пазар

Потрошувачите кои ќе го купат уредот до 31 јануари 2022 година добиваат 3-годишна гаранција и повластен постпродажен сервис Huawei Consumer Business Group го најавува почетокот на продажбата на новиот 14,2-инчен лаптоп HUAWEI MateBook 14s на […]

Издвојуваме

Секогаш верувајте дека ќе се случи нешто прекрасно !

Денес (09.12.2021) претставници на Xiaomi во новата продавница во Скопје во ГТЦ презентираа дел од широката палета на производи и ги претставија предностите од соработката со нивните корисници и фанови, која е препознатлив знак за […]

Наука и технологија

Италијански научници развиваат летечки човековиден робот

– Роботите полека ги прошируваат своите операции вон контролираните лабораториски средини – во „хаосот“ на архитектонската инфраструктура во реалниот свет, каде што одењето од точка А до точка Б стана предизвик. Така, компанијата „Роботикс“ од Италија, […]

Издвојуваме

Samsung ја надмина границата од милион продадени примероци на телевизорот „The Frame“ за една година

За само една година продадени се милион примероци од телевизорот „The ​​Frame“, а се очекува до крајот на годината бројот на продадени примероци од почетокот на дистрибуцијата во 2017 година да надмине 2 милиони – […]

Наука и технологија

НАСА избра 10 нови астронаути, од 12.000 кандидати

– Изборот на американската Национална воздушно-вселенска администрација за нови астронаути заврши. Од 12.000 кандидати, избрани се 10, соопшти НАСА. – Секој од нив има одличен склоп од неопходни квалитети, но заедно го отелотворуваат кредото на […]

Наука и технологија

Проф. Д-р Димовски: Алтернативните производи се важна алатка во развивање на концептот на намалување на штетите

Науката го препознава концептот на намалување на штетите при креирањето на политиките е главниот заклучок од научната дискусија која пред извесно време се одржа во Македонската академија на науки и уметности, а по повод завршувањето […]

НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании - МИА
Интересно со Опсервер

НАСА финансира развој на нови вселенски станици во Земјината Орбита

– Американската вселенска агенција НАСА избра три компании кои ќе добијат владини средства за развој како приватни вселенски компании. Од вкупно 11 предлози, НАСА ги избра „Блу ориџин“, „Наноракс ЛЦЦ“ и „Нортроп груммен“, кои ќе добијат […]

Наука и технологија

Науката и иновациите го менуваат начинот на консумирање тутун

Светот се менува, и во согласност со него, се менуваат и навиките, потребите и очекувањата на потрошувачите. Поради тоа, иновациите, примената на науката, дигитализацијата и трансформацијата се неопходни промени за традиционалните индустрии за нивно прилагодување […]