Бизнис

Огромен пораст на заинтересираноста за купување на мебел и дизајн на ентериер: Ова се моментално најголемите трендови

Последните месеци поминувавме повеќе време поминувавме дома, што нѐ натера поголемиот дел од енергијата и парите да ги вложиме во опремување на домот. Некои произведувачи и дистрибутери на мебел забележале огромен раст во онлајн пребарувањето […]

Словенија го произведе првиот комплетно електричен и сертифициран авион - МИА
Технологија

Словенија го произведе првиот комплетно електричен и сертифициран авион

  Љубљана, 11 јуни 2020 () – Словенечката компанија Пипистрел го произведе првиот 100 отсто електричен сертифициран авион, јави дописникот на од Љубљана. Се работи за мал спортски авион, комплетно напојуван од батерија за кој […]

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот - МИА
Технологија

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Њујорк, 5 јуни 2020 () – Едно од највлијателните и најпрестижни медицински списанија „Лансет“ го повлече истражувањето за лекот хидроксихлорокин, што беше објавен на 22 мај. “Тројцата автори вчера ја повлекоа својата студија. Тие не […]

Технологија

Најдобри летни јадења: лесни и малку солени јадења

Доколку во текот на претходните месеци се навикнавте на поздрав режим на исхрана, еве неколку совети како да продолжите тоа да го практикувате и во текот на најтоплиот период од годината. Во лето, треба да […]

Најстарата градба на древните Маи - МИА
Технологија

Најстарата градба на древните Маи

Лос Анџелес, 4 јуни 2020 () – Археолози од Мексико и од американскиот Универзитет на Аризона открија древна тврдина во југоисточно Мексико, за која се верува дека е најстарата градба што им припаѓала на старите Маи. […]

No Picture
Технологија

Научници го пронајдоа најчистиот воздух во светот

Лос Анџелес, 3 јуни 2020 () – Научници од Универзитетот на Колорадо, веруваат дека го пронашле најчистиот воздух во светот, без честички произведени од човечка активност. Подрачјето се наоѓа над Јужниот Океан околу Антарктикот. Во […]

Кина од септември тргнува во потрага по вонземјани - МИА
Технологија

Кина од септември тргнува во потрага по вонземјани

Пекинг, 3 јуни 2020 () – Кина наскоро ќе почне со потрагата по живот надвор од Земјата и, за таа цел, штотуку ја заврши изградбата на огромниот телескоп ФАСТ („Петстотиниметарски апертурен сферичен телескоп“). Неговата изградба […]

Бизнис

Samsung го претставува Odyssey G7 гејминг монитор со најзакривениот екран досега и со најдобри перформанси во класата

 –  Предводникот на светскиот пазар на гејминг монитори[1], компанијата Samsung Electronics Co., Ltd., на глобално ниво го претстави иновативниот Odyssey G7 гејминг монитор. Овој уред првпат беше откриен на CES 2020 во Лас Вегас и […]

Во Шкотска пронајдена најстарата фосилизирана стоногалка - МИА
Технологија

Во Шкотска пронајдена најстарата фосилизирана стоногалка

Единбург, 1 јуни 2020 () – Фосилизирано суштество налик на стоногалка, беше откриено во Шкотска и е, можеби, најстарото познато копнено животно – скромен „пионер“ на земниот живот од пред 425 милиони години. Според научниците, […]

Три четвртини од рибите во Нил имаат микропластика во себе - МИА
Технологија

Три четвртини од рибите во Нил имаат микропластика во себе

Копенхаген, 1 јуни 2020 () – Дури 75 отсто од рибите кои живеат во Нил, во своите тела имаат микропластика, покажуваат најновите истражувања околу загадувањето во најдолгата река во светот. Испитувањето го иницираше британската телевизија […]