Македонија

Опрема и нов студентски сервис за студентите со попреченост на УКИМ

– Нова опрема и студентски сервис за поддршка на студентите со попреченост при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска беше презентирана на Филозофскиот факултет во Скопје. Опремата или асистивните уреди се состојат од брајов принтер, 3Д […]

Донирани 30 нови клупи во основното училиште „Аврам Писевски“ во Бардовци - МИА
Општини

Донирани 30 нови клупи во основното училиште „Аврам Писевски“ во Бардовци

Скопје, 25 септември 2020 () – Основното училиште „Аврам Писевски“ во Бардовци денеска доби 30 нови клупи за учениците кои ќе ја следат наставата со физичко присуство. Клупите ќе бидат распоредени по повеќе училници за […]

Македонија

Лекарска комора: Доктори и здравствени работници да настапуваат во јавност со стручен пристап, со точни информации за Ковид-19 и научни доктрини, аргументирани и поткрепени со докази

– Лекарската комора преку соопштение најостро реагира на тоа што во последно време сè почесто во средствата за јавно информирање се публикуваат написи, коментари, изјави и интервјуа на доктори чии ставови не се базирани на медицински […]

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер - МИА
Македонија

ОМД испрати писмо до Париз по повод бугарскиот меморандум

Вашингтон, 25 септември 2020 () – Обединета македонска дијаспора (ОМД), организација на нашите иселеници во САД, и претставници на македонска дијаспора во Франција, испратија писмо до француската Влада и Парламент по повод бугарскиот меморандум во кој […]

Филипче: Се реновира старата градска болница и се работи на проект за изградба на нова во Аеродром
Македонија

Филипче: Се реновира старата градска болница и се работи на проект за изградба на нова во Аеродром

Министерот за здравство Венко Филипче, утрово ја посети Специјалната болница за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ каде целосно е реновиран третиот кат на установата, обновена е фасада, а набавени се и санитетски возила и нова […]

Временска прогноза

УХМР: Од утре локални поројни дождови

– Во текот на наредните неколку дена, а особено утре, како резултат на циклонска активност, се очекуваат локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни со над 30 литри на квадратен метар, во вид […]

(Видео) Пендаровски и Пахор положија венци на гробот на Гоце Делчев
Македонија

(Видео) Пендаровски и Пахор положија венци на гробот на Гоце Делчев

Во рамки на официјалната посета на словенечкиот претседател Борут Пахор, тој со неговиот домаќин, претседателот Стево Пендаровски положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас во Скопје. Претходно, во претседателскиот кабинет во […]

Училиштата во Аеродром подготвени за почетокот на учебната 2020/21 година - МИА
Општини

Училиштата во Аеродром подготвени за почетокот на учебната 2020/21 година

Скопје, 25 септември 2020 () – Осумте основни училишта во Аеродром подготвено го чекаат стартот на учебната 2020/21 година под нови услови и со нови протоколи, информираат од Општината. Како што наведуваат во изминатиот период […]

Казна за Рудникот Саса - ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето на јаловина
Македонија

Казна за Рудникот Саса – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето на јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно законот, правниот субјект Рудник САСА и Државниот инспекторат за животна средина склучија спогодба за плаќање […]

Полициски синдикат: Нападот врз полицајци е напад и врз државата, мора да се заострат казните
Македонија

Полициски синдикат: Нападот врз полицајци е напад и врз државата, мора да се заострат казните

Македонскиот полициски синдикат, најостро го осудува вчерашниот настан, кога група дрвокрадци ја нападнале полициската патрола од пет полициски службеници кај селото Степанци, во општина Чашка, при што со полициските службеници се здобиле со повреди. „Македонскиот полициски […]