Вести

Цукерберг го замема третотот место на најбогати луѓе во светот, според „Блумберг“

– Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, веќе е на третото место на најбогати луѓе во светот, според новата листа на „Идексот на милијардери“ на агенцијата „Блумберг“. Цукерберг го надмина Ворен Бафет, кој досега беше на […]

Интересно со Опсервер

Индиски милијардер ќе поведе со себе на одмор 3.500 свои вработени

– Индиски бизнисмен во текот на овој месец ќе престојува на одмор во Истанбул, каде со себе ќе поведе 3.500 свои вработени, за што ќе потроши над 10 милиони долари. Како што јавија турските медиуми, […]

Интересно со Опсервер

Објавени детали од тестаментот на Ентони Бордејн

– Детали од тестаментот на познатиот готвач Ентони Бордејн, кој се самоуби минатиот месец, станаа достапни за јавноста. Од нив се гледа дека нема ништо верно во информациите дека неговото богатство изнесува 16 милиони долари. […]

Вести

Холандија експериментално ќе одобри легално одгледување канабис

– Холандската Влада донесе одлука да дозволи експериментало легално одгледување на канабис во десет оштини во земјата. – Владата реши да дозволи одгледување на канабис за да се процени влијанието врз криминалот, безбедноста, нарушувањето на […]

Интересно со Опсервер

Мосад го пронајде рачниот часовник на Ели Коен

Израел соопшти дека разузнавачката агенција Мосад го пронашла рачниот часовник на Ели Коен, израелски агент кој беше прогласен за национален херој по неговото погубување во Сирија пред 50 години. Канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху соопшти […]

Интересно со Опсервер

Поклопка на шахта „Made in Yugoslavia“ во Абу Даби

– Секој барем еднаш некаде, на некој предмет или производ, го забележал пред неколку децении честиот натпис „Made in Yugoslavia“. Иако тој натпис се уште може да се сретне на просторот на поранешните републики на […]

Вести

Исландски научници предвидуваат земјотреси со помош на оптички кабли

– Исландски научници велат дека конструирале точен и прецизен апарат за предвидуање земјотрес, кој работи со помош на кабел со оптички влакна за следење на сеизмичката состојба, пренесува Би-би-си. При испитувањата се дојде до заклучок дека […]

Интересно со Опсервер

НАСА испраќа сонда кон Сонцето

– НАСА привршува со тестирањата на сондата Паркер, која наскоро ќе биде испратена кон Сонцето. Агенцијата ќе го лансира леталото на 4 август годинава, и предвидено е доближување на рекордно мало растојание до нашата ѕвезда. Мисијата, […]

Интересно со Опсервер

Англичанец ја прослави победата сам во бар полн Колумбијци

– Англичанец се најде сам во кафуле полно Колумбијци во моментот кога репрезентацијата на Англија ја победи Колумбија во осмина-финалето од Светското фудбалско првенство. Откако пеналите одлучија дека Англија оди во четврт-финалето, Колумбијците во кафулето луто и разочарано […]