Интересно со Опсервер

Жените до 40-та година имаат повисоки критериуми за вистинскиот маж

– Жените помлади од 40 години поставуваат високи услови при изборот на партнер онлајн, а пак, мажите со годините стануваат попребирливи, покажува нова психолошка студија на австралискиот Универзитетот на Квинсленд. Истражувањето опфатило околу 41.000 корисници на […]

Вести

Анкета за Англичаните: Каде се наоѓа Хрватска?

– Во пресрет на вечерашниот полуфинален натпревар на Светското првенство во фудбал меѓу Англија и Хрватска во Москва, Би-би-си направи анкета меѓу неколкумина Англичани, кои требале на мапа да најдат каде се наоѓа Хрватска. Резултатите од […]

Интересно со Опсервер

Режисерот Лук Бесон обвинет за сексуално насилство

– Францускиот сценарист, режисер и продуцент Лук Бесон пред извесно време беше обвинет за сексуален напад врз глумица со која работел на неколку проекти претходно. Нови податоци од истрагата велат дека повеќе жени го обвинуваат Бесон […]

Вести

НАСА лансираше сателити што ќе ги следат климатските промени

– Двата сателита од новата мисија на НАСА за набљудување на климата се речиси подготвени за погон, соопшти Агенцијата, додавајќи дека ласерите се веќе успешно активирани и работат според очекувањата. Мисијата под наслов „Експериментално следење на гравитациската обнова […]

Интересно со Опсервер

Трамп има најмногу следачи на Твитер

– Американскиот претседател Доналд Трамп е државник со најмногу следачи на Твитер, а по него се папата Франциско и индискиот премиер Нарендра Моди, се наведува во новото истражување „Твипломатија” на консултантската фирма Бурсон Кон енд Волф. […]

Интересно со Опсервер

„Вол Стрит Џурнал“: Домашните телефони не сакаат да заминат во историјата

– Технолошката индустрија одамна го предвидува крајот на фиксните телефони и нивното сместување во музеите. Сепак, голем дел од домаќинствата се уште не се подготвени да се откажат од овој начин на комуникација, пишува „Вол Стрит […]

Интересно со Опсервер

Заврши снимањето на „Игра на престолите“

– Снимањето на последната, осма сезона од ТВ серијата „Игра на престолите“, заврши, и ќе има шест епизоди, соопштија ѕвездите на друштвените мрежи. Продукцијата траеше повеќе од девет месеци, а филмаџиите успеаја содржината на завршните епизоди […]

Интересно со Опсервер

Музејот за вино во Демир Капија интересен за домашните и странските туристи

Музејот за вино во Демир Капија е интересен за домашните и за странските туристи, оценија денеска проект менаџерот Звонимир Будимировиќ и кустосот Цветанка Митрева, информирајќи за активностите во оваа културна институција. – Од музејските поставки кои […]

Интересно со Опсервер

Мојот дебел живот – Каде се сега?

Од сабота, 12 јули во 21.00 часот на ТЛЦ Продолжението на серијата – Мојот дебел живот ни кажува што се случуваше со жените и момците после нивните турбулентни борби со килограмите. Додека беа под будното […]