Интересно со Опсервер

Новиот филм со Емили Ратајковски и Натали Дормер доби негативни критики поради голотијата

– Новиот филм „In Darkness“, со Натали Дормер (позната по ТВ серијата „Игра на престолите“) и манекенката Емили Ратајковски во главните улоги, предизвиика негативен одѕив меѓу критичарите поради „бесплатната голотија”, како што некој од нив […]

Интересно со Опсервер

Пронајдена досега непозната приказна за филм, напишана од Кјубрик

– Сценарио напишано од Стенли Кјубрик и неговиот соработник Калдер Вилингам во 1956 година, под наслов „Burning Secret”, е пронајдено сосем случајно од страна на Британската филмска академија, при собирање податоци за класиката на Кјубрик, „Очи […]

Интересно со Опсервер

Предавање за здрав живот од Јане Петков – „човекот-амфибија“ од Петрич

Бугарскиот пливач Јане Петков од Петрич, кој идната седмица планира во водите на Охридското Езеро да преплива повеќе од 3,5 километри врзан со синџири и во вреќа и на тој начин да оствари нов Гинисов […]

Интересно со Опсервер

Истражување: Не гледајте слики од други жени на интернет, штетно е!

Жените честопати се споредуваат со други претставнички на понежниот пол, па понекогаш и со часови разгледуваат туѓи снимки на социјалните мрежи. Тоа го правиме, за да украдеме некоја модна идеја, или едноставно, да ја провериме […]

Вести

Нови експертизи потврдија дека остатоците на семејството на Николај Втори се автентични

  – Комплексни молекуларно – генетички експертизи потврдија дека остатоците кои во 1993 и 2007 година беа откриени во близина на рускиот град Екатеринбург се на поранешниот император Николај Втори, членови на неговото семејство и луѓе […]

Балкан

На новосадскиот „Егзит“ изработен еколошки мурал од 2.000 лименки

– Посетителите на овогодишниот „Егзит“, што вчера заврши во Нови Сад, уживаа во изработката на единствен еколошки мурал од 2.000 лименки, соопшти организаторот на манифестацијата. Муралот наречен „Пикселата“ е долг шест метри и претставува импресивна […]

Вести

Целосно помрачување на Месечината на 27 јули

– Жителите на Балканот ќе имаат прилика ноќта меѓу 27 и 28 јули да набљудуваат помрачување на Месечината. Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот океан, Индија, Источна Африка, […]

Вести

Медиумите во Франција го обвинија Путин за „недостиг на елеганција“

– Сите медиуми во Франција посветија сериозно внимание на вчерашното наградување на француските репрезентативци, кои поминаа на пороен дожд. Француските изданија „Клоусер“ и „Ел“ се фокусираат на церемонијата на доделувањето на која претседателите на Франција […]