Интересно со Опсервер

Урсула фон дер Лајен стана баба

– Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Инстаграм се пофали дека првпат станала баба. Поранешната германска министерка за одбрана и мајка на седум деца објави фотографија од себе и нејзината внука со […]

Интересно со Опсервер

Осите се омразени, но сепак, прилично корисни за човекот и планетата

– На многумина пчелите им се драги, а чувствуваат одбивност кон оси, како кон штетници и ништо друго… Едно релативно ново истражување посочува дека осите се способни за расудување и логика, и оти тие се, […]

Интересно со Опсервер

Сет Роген не планира нови проекти со Џејмс Франко

– Комичарот Сет Роген соопшти дека во овој миг не планира повторно да работи со Џејмс Франко, откако вториов глумец беше обвинет за сексуално вознемирување. Во интервју за „Сандеј тајмс“, Роген ги отфрли и тврдењата […]

Интересно со Опсервер

Најавена и 18. сезона на „Вовед во анатомија“

– Телевизиската серија „Вовед во анатомија“ сè уште има што да понуди. „Еј-би-си“ објави дека лекарската ТВ-драма ќе се врати и со 18-та сезона. „Станица 19“, чија приказна се испреплетува со „Вовед во анатомија“, исто […]

Интересно со Опсервер

Спасен кит-младенче кој заталкал во Темза во Лондон

– Кит-младенче кој заталкал во реката Темза во Лондон бил спасен благодарение на напорите на спасувачката екипа. Китот кој вчера се појавил во реката Темза во западниот дел на Лондон не можел да се врати […]

Интересно со Опсервер

Посетителите на замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус на лице место

– Луѓето кои го посетуваат замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус откако на оваа локација во Трансилванија е формиран центар за вакцинација. Медицинските лица со ознаки на облеката нудат вакцинација со вакцини на Фајзер […]

Автомобилизам

На патеката кон Пониква се возеше ридско-брзинската трка од Државниот шампионат во автомобилизам

На патеката кон Пониква денеска се одржа ридско-брзинската трка „Пониква 2021“, што се возеше во рамки на Државниот шампионат во автомобилизам и ФИА – Централна европска зона. На натпреварот учествуваа 25 домашни возачи, како и […]

Интересно со Опсервер

Дива свиња „го прекрши“ полицискиот час и се прошета во центарот на Солун

– Во текот на ноќта, за време на полицискиот час, дива свиња се прошета на плоштадот „Аристотел“ во центарот на Солун, според видеото објавено на Фејсбук, јави дописничката на МИА од Атина. „Прошетката“ на дивата […]

Бизнис и економија

Ја малтретирале на работното место, сега има свој бизнис вреден милијарди!

Витни Волф Херд (32) неодамна стана најмладата милијардерка во светот, која заработила свои пари, откако нејзината компанија „Бамбл“ излезе во јавноста на почетокот на годината. Имено, Форбс неодамна го објави својот годишен список на милијардери, […]

Бизнис и економија

Плус девет часа неделно подарени на фирмите: Вработените работат прекувремено и не се жалат

Од друга страна, не е сè толку црно. Истражувањата покажуваат дека минатата година 68% од работниците добиле бонус или покачување. Не е новост дека многу вработени работат прекувремено, без паричен надоместок, но тој број сега […]