Интересно со Опсервер

„Господар на прстените“ ќе се снима во Англија

– Втората сезона на ТВ-серијата „Господар на прстените“ на „Амазон“, наместо на Нов Зеланд ќе се снима во Обединетото Кралство. Како што објави „Варајети“, повикувајќи се на свои извори, стрим-сервисот веќе ги одредил првите места […]

Доза здравје

Вежбањето и физичката активност го зајакнуваат телото и во поодмината возраст

– Ново истражување од Харвард покажува дека физичката активност е „во човечката ДНК“, но и дека вежбањето е директно поврзано со подолг животен век. Според истражувачите, физичката активност, подоцна во животот, може да придонесе за побавно […]

Магазин

Џон Батист со најмногу „Греми“ номинации

– Објавена е листата номинирани за наградите „Греми“ за американската музичка индустрија. Најголем број номинации освои Џон Батист – вкупно 11, а меѓу нив се оние за песна на годината („Freedom“) и најдобар албум („We are“). […]

Доза здравје

Бебињата на мајките кои земале канабис може да бидат агресивни и хиперактивни

– Истражување што опфатило 322 бебиња и нивните мајки, објавено во „Зборникот“ на Националната академија на науките на САД, посочува дека сè поголем број бремени жени гледаат на канабисот како алтернатива за ублажување на гадењето […]

Доза здравје

Ограничувањето на одредени хранливи материи го продолжува животот

– Строгите диети кои го ограничуваат вносот на одредени хранливи материи го продолжуваат животот и ја намалуваат можноста за болести поврзани со возраста. Ова го посочува истражување спроведено на животни. Овој „ефект на подмладување“ може […]

Интересно со Опсервер

Приватен истражувач му се извини на принцот Хари

– Гевин Бароуз, приватен истражувач задолжен за кралското семејство, му се извини на принцот Хари за неговото претходно однесување и нарушвањето на приватноста, во документарец на Би-би-си, наречен „Принцовите и печатот“. За да откријат приказни […]

Доза здравје

Новата назална вакцина против Ковид од Гамалеја – Гинстбург и Путин: НЕМА никакви несакани ефекти

Не се регистрирани никакви несакани ефекти по употребата на назалната вакцина, изјави Александар Гинтсбург, директор на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, кој ја произведува оваа вакцина. „Досега немаме забележано никакви несакани […]

Интересно со Опсервер

Малави го бара Тајсон за промотор на локалната индустрија на канабис

Африканската држава Малави, во која одгледувањето и трговијата со канабис е легално, официјално побара од боксерската легенда Мајк Тајсон да биде промотор на нивната локална индустрија. Министерството за земјоделство соопшти дека „Малави има потреба од […]