Информации

Прекинато водоснабдување на неколку улици во скопско Чаир

Прекинато водоснабдување денеска од 11:30 часот ќе имаат корисниците од улиците „Белградска“, „Самарџиска“ и „Алберт Станиќ“ во населбата Чаир. Од ЈП Водовод и Kанализација-Скопје информираа дека  прекинот е поради уличен дефект ф 80 мм на […]

Временска прогноза

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

– Наутро по одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Преку денот ќе биде променливо облачно со слаб до умерен, а попладне долж Повардарието повремено засилен јужен ветер. Попладне во западните делови ќе […]

Информации

Без вода дел од Чаир

Прекин на водоснабдувањето од 14:40 часот ќе имаат корисниците на потегот од улица „Цветан Димов“ до улицата „Коста Абрашевиќ“ во Чаир. ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје информира дека прекин на водоснабдувањето ќе има поради […]

Временска прогноза

Минусни температури утрово на Попова Шапка и во Лазарополе и Маврово

– Најстудено утрово е на Попова Шапка и во Лазарополе со -2 степена измерени во 7.30 часот, а минусна е температурата и во Маврово, еден степен под нулата, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Крива […]

Временска прогноза

Облачно со северен ветар и температура до 14 степени

– Времето претпладне ќе биде променливо облачно со поголема облачност во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне облачноста ќе се намали. Минималната температура ќе биде во интервал 1 до 7, […]

Информации

Без вода дел од Центар

Прекин на водоснабдувањето од 18:00 часот ќе имаат корисниците на дел од улица „Партениј Зографски“ и потегот од улица „Ѓорги Скрижевски“ до улица „Востаничка“, во општина Центар. ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје информира дека […]

Информации

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница УСЈЕ

(26.11.2021 – 02.12.2021) Легенда: ИСДВ – измерена средно-дневна вредност ГВЕ – гранична вредност на емисии (Законски максимално дозволена вредност) *** • Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени со Закон […]

Информации

Прекинато водоснабдување во населба Лисиче

– Прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од населба Лисиче поради дефект Ф-100мм од странка/фирма на ул.„Блажо Орландиќ“ во населбата, соопшти ЈП „Водовод и канализација“. Водоснабдувањето е прекинато од 11:10 часот и ќе трае до санирање […]

Информации

Прекин на водоснабдувањето кај корисниците од Бардовци

– Поради дефект на шибер од Ф-150 мм на ул.10 раскрсница со ул.12 во Бардовци кај игралиштето, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од Бардовци, соопштија од ЈП „Водовод и канализација“. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од […]

Временска прогноза

Променливо облачно, попладне локален дожд и снег на повисоките планини

– Времето денеска ќе биде променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер. Попладне и во вечерните часови ќе има локални врнежи од дожд, а на повисоките планини врнежи од снег.  Минималната температура ќе биде […]