ДПИ изрече 105 прекршочни платни налози од над 3,5 милиони денари

Сто и пет прекршочни платни налози со вкупна вредност од 3.571.265 денари и 122 решенија изрекол Државниот пазарен инспекторат во спроведени 709 инспекциски надзори на територијата на целата држава  во периодот од 16 до 22 овој месец. Во тој период се извршени и 68 инспекциски надзори по Одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки односно за ограничување на …

Continue Reading

Ковачевски: И во кризни услови наша задача е да мислиме на отворање нови, но и подобро платени работни места

Во време на најголемата енергетска криза, Северна Македонија ја има најдобрата година во технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ), рече денеска пред пратениците премиерот Димитар Ковачевски. Тоа, напомена, е голем успех, а задача на Владата е и во кризни услови да мисли на отворање нови, но и на подобро платени работни места. Ковачевски низ бројки ги соопшти резултатите од инвестициите минатата година, …

Continue Reading

Ангеловска-Бежоска ‒ Филипиду: Преку водење соодветни политики, Народната банка ја задржа финансиската стабилност

Преку водење соодветни политики, Народна банка ја задржа финансиската стабилност, односно стабилноста на банкарскиот сектор, што е важен предуслов за постигнување здрав и одржлив економски раст. При присуство на ризици, важно е да се продолжи со претпазливи политики и натамошно зајакнување на отпорноста, оценија на заедничката средба гувернерката на НБ Анита Ангеловска-Бежоска и новоименуваната грчка амбасадорка во земјава, Софија Филипиду. На …

Continue Reading

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека и оваа година ќе продолжат субвенциите за справување со економската и енергетската криза за што се предвидени 225 милиони евра во Буџетот. Како што рече, одговорајќи на пратенички прашања, Владата вети дека нема да има ценовен шок за граѓаните до крајот на 2023-та. -Во мојот Кабинет ангажирав советници со големо искуство во економијата и енергетиката, …

Continue Reading

Новоматик: Нема потреба од сензација, купопродажбата на посебниот дел од Мериот е спроведена 100% законски!

Во врска со медиумските прилози за купопродажбата на недвижен имот, посебен реален дел во хотелот „Мериот“, компанијата Макотен ДООЕЛ Гевгелија, чиј единствен содружник е Новоматик од Австрија, во чија групација е и “Казино Фламинго”, сака да го адресира следното: Целокупната постапка за купопродажба на посочениот недвижен имот е спроведена исклучиво во согласност со позитивните законски прописи. “Новоматик” како реномирана корпорација …

Continue Reading

Истекува рокот на повикот за субвенции за нови авиолинии, утре отворање на понудите

Рокот за доставување понуди на тендерот за субвенции за нови авиолинии истекува денеска напладне. Отворањето на доставените понуди ќе се одржи утре од страна на Комисијата формирана за таа намена во Министерството за транспорт и врски. Повикот, објавен на 20 декември лани, за субвенционирање нови авиолинии од двата аеродрома во земјава, Меѓународниот аеродром Скопје и охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, …

Continue Reading

„ЕСМ Продажба“ потпиша договор за набавка на природен гас за февруари со „Балкан Јутилитис“

„ЕСМ Продажба“ со бугарската компанија „Балкан Јутилитис“ потпиша договор за набавка на природен гас за февруари за свои потреби, како и за потребите на други стопански субјекти во државата, информираат од компанијата. Како што велат, на јавниот повик кој беше достапен за сите домашни и странски компании пристигнаа две понуди. Фирмата „Актаел“ понуди цена од 99,83 eвра за мегават час, …

Continue Reading

Произведени 17.187 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведе 17.187 мегават часови електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти, информираат од Владата. -Во термоелектраните се произведени 11.478, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци 5.709 мегават часови електрична енергија, …

Continue Reading

Николовски на меѓународниот саем Агро Белград 2023

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска во Белград ќе се обрати на отворањето на меѓународниот саем АГРО Белград 2023. Во рамки на посетата, министерот Николовски ќе оствари средба и со српската министерка за земјоделство, шумарство и водостопанство Јелена Танасковиќ. На годинашното издание на АГРО Белград 2023 учествуваат повеќе домашни компании, преработувачи на овошје и зеленчук и производители …

Continue Reading

АД ЕСМ ја исклучи ХЕЦ Св. Петка и го стави на минимум производството во ХЕЦ Козјак со цел намалување на нивото на Вардар

Хидроелектраната „Св. Петка“ е исклучена, а во ХЕЦ Козјак е оставен да работи само еден агрегат со цел да се намали нивото на реката Вардар, соопшти вечерва АД ЕСМ. – По информацијата за покаченото ниво на реката Вардар, во координација со ЦУК, од страна на АД ЕСМ е пристапено кон промена на режимот на работа на хидроелектраните во склоп на хидросистемот …

Continue Reading