Смени во грчката полиција поради скандалот со прислушувањето

За „ноќ на чистки“ во грчката полиција пишува „Катимерини“ во своето електронско издание, најавувајќи пензионирање или отпуштање синоќа на голем број високи раководители кои имале контроверзна улога во аферата со прислушувањето на грчките политичари од страна на разузнавачки служби. Со одлука на министерот за цивилна заштита, Такис ​​Теодорикакос, генерал-потполковник Константинос Скумас останува на чело на грчката полиција. Јоргос Јанинас и …

Continue Reading

Курти: Меѓусебното признавање да биде основа на предложениот договор

Косовскиот премиер, Албин Курти, денеска изјави дека меѓусебното признавање треба да биде во центарот на француско-германскиот план за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. „Во центарот на Договорот треба да биде взаемното признавање, бидејќи само така можеме целосно да ги нормализираме односите меѓу Косово и Србија“, изјави Курти пред новинарите по отворањето на Меѓународната конференција за кибер-безбедност во Приштина. …

Continue Reading

Црна Гора почнува своја вселенска програма

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ на денешната владина седница најави дека Црна Гора покренува своја вселенска програма. – Црна Гора покренува своја вселенска програма и започнува со развој на сателитот Луча кој треба да биде лансиран во вселената. Ова ќе биде финансирано од Фондот за иновации. Не се работи за големи средства, меѓутоа бара многу работа. Но, Црна Гора ќе отвори уште …

Continue Reading

Лајчак: Се согласивме дека сите досегашни договори мора целосно да се применат

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, допатува во Приштина каде доцна синоќа се сретна со премиерот Албин Курти и со шефот на приштинскиот преговарачки тим, Бесник Бислими. „Се договоривме дека сите досегашни договори во дијалогот мора целосно да се спроведат“, вели Лајчак. Тој преку Твитер изјави дека ги продолжува разговорите во Приштина за следните …

Continue Reading

Дачиќ најави можни санкции на Србија против Русија

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ вчера за првпат навести дека Белград може да го промени курсот и да воведе санкции против Русија, што е едно од клучните барања на ЕУ за Србија да напредува во преговорите за членство во Унијата. Во ексклузивното интервју за EURACTIV Србија, Дачиќ, кој е ветеран со повеќе од 30 години во политиката на високо …

Continue Reading

Поплави и проблеми на грчкиот остров Закинтос

Невремето со обилен дожд и силен ветер предизвикало поплави и одрони на карпи на грчкиот остров Закинтос, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Противпожарната служба во текот на ноќта примила десетици повици за помош и интервенирала во поплавени домови, додека пак дождот предизвикал проблеми и на повеќе улици.

Continue Reading

Прајс: САД остануваат активна страна во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс денеска изјави дека САД остануваат активна страна во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина и силно го поддржуваат продолжувањето на преговорите со посредство на ЕУ. Одговарајќи на новинарско прашање „зошто во насловот на таканаречениот европски план не се споменуваат САД и дали тоа значи дека Вашингтон се откажа од својата активна улога …

Continue Reading

Фајон: Без Уставен суд ќе бидат доведени во прашање и претседателските избори во Црна Гора

Доколку Црна Гора сака да го почитува владеењето на правото и да излезе од политичката и институционалната криза, првиот чекор е комплетирање на Уставниот суд, порача министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон. „Во спротивно, легитимитетот на претседателските избори е доведен во прашање“, додаде таа за ТВЦГ. Според неа, Европската унија не сака да и сврти грб на Црна …

Continue Reading

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

– Постојаниот претставник на Европската Унија за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак пристигна вечерва во Приштина, каде се очекува да оствари средба со вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими. Ова за Радио Слободна Европа на албански јазик го потврди советникот на вицепремиерот одговорен за медиуми, Клисман Кадиу. Тој рече дека Лајчак и Бислими ќе се сретнат на работна вечера. РСЕ во текот на …

Continue Reading

ИНСТАТ: Над 7,5 милиони странски туристи ја посетиле Албанија минатата година

– Според албанскиот институт за статистика, ИНСТАТ,  бројот на странски државјани кои влегле во Албанија во текот на минатата година изнесува 7.543.817, што е зголемување за 32,6 отсто во однос на претходната година. – Од друга страна бројот на албански државјани кои патувале надвор од земјата во 2022 година изнесува 5.882.007, што бележи зголемување од 40,4 отсто во однос на …

Continue Reading