Норвешка ја призна палестинската држава

Jonas-Gar-Stor.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВладата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава.

Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека скандинавската земја донела одлука официјално да ја признае Палестина како држава.

Одлуката стапува на сила на 28 мај, објави АП.

„Не може да има мир на Блискиот Исток доколку не дојде до признавање“, рече норвешкиот премиер, додавајќи дека „Палестина има основно право на независна држава“.

Неколку земји од Европската унија во последните недели дадоа индикации дека планираат да ја признаат Палестина, бидејќи сметаат дека решението со две држави е клучно за траен мир во тој регион.

Норвешка, која не е членка на Европската унија, но најмногу ги следи одлуките на Брисел, долго време го поддржува решението со две држави, Израел и Палестина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK