Совети за поздрав и поцврст сонСовети за поздрав и поцврст сон - МИА

Лос Анџелес, 16 септември 2020 () – Научниците меѓу 2014 и 2017 година спровеле неколку експерименти со кои ги утврдиле позитивните и негативните ефекти на тоа кога човек спие само на грб…

Притоа, не станува збор само за положбата на ’рбетниот столб, туку и за функционирањето на дишните патишта, крвотокот и снабдувањето на мозокот со кислород. Проучувањата на несоницата посочуваат оти спиењето на грб преку целата ноќ доведува до тоа нивото на густина на крвта да биде како она при мамурлак, а нивото на чист кислород е речиси исто како по две испушени цигари или испиени 100 милилитри виски. 3атоа, меѓу другото, науката препорачува честа промена на телесната положба при спиење.

Освен тоа, второто нешто што стручњаците го препорачуваат, кога станува збор за здрав сон, е темната постела. Научните сознанија говорат дека човекот заспива побргу и спие подолго и подлабоко, ако е опкружен од темни предмети. Затоа се препорачуваат и темни завеси и чаршафи, на пр. – во сини нијанси…

Здравиот сон зависи и од температурата во собата. Проучувањата покажуваат дека 18 – 22 Целзиусови степена се оптимални за човековиот сон. Притоа, во соба со повисока температура, човекот спие полошо отколку кога во собата има „зимски воздух“, се вели во истражувањата.

 


Вести

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

– Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата комисијата за историски прашања  со Бугарија. Тој во интервју за […]

Вести

Седум града со над 100 активно заразенни со коронавирус

Во моментов во земјава како активни се водат 2.323 случаи на заразени со коронавирус. Од нив, во седум македонски градови има над 100 заразени. Најмногу активни случаи има во Скопје (684), по што следат Куманово […]

Бизнис и економија

Осумте банки заинтересирани за соработка со Пошта до крајот на месецот треба да достават понуди

– До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да одговорат на писмото што го испрати Пошта до нив за условите што ги нудат, по […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*