САД го ограничуваат пушењето електронски цигари од страна на малолетници

Американската Администриција за храна и лекови (ФДА) предложи нови мерки за борба против зголеменото конзумирање цигари од страна на средношколците и младите во САД.

Врз основа на резултати од анкета за бројот на пушачи меѓу младите, националниот Центар за контрола и првенеција на заболувања и ФДА објавија дека минатата година бројот на средношколци од повисоките класови, на возраст од 15 до 17 години, кои пушат електронски цигари се зголемил за 78 отсто, додека истовремено, бројот на учениците пушачи на возраст од 12 до 14 години се зголемил за 48 отсто.

Според истражувањето, вкупно 3,6 милиони ученици во САД пушат електронски цигари, што е за 1,5 милиони ученици повеќе во споредба со претходната година.

Во него се заклучува дека користењето на овој вид цигари на тинејџерка возраст води кон големи шанси за премин кон пушењето обични цигари во следните години.

Според ФДА, 54 отсто од пушачите на возраст од 12 до 17 години пушат цигари со вкус на ментол, додека тоа го прават само 30 отсто од пушачите постари од 35 години.

Земајќи ја предвид оваа статистика, која рaководителот на ФДА Скот Готлиб ја нарече „шокантна“, Администрацијата има намера да ја забрза имплементацијата на мерки за ограничување на продажба на ароматизирани електронски цигари за малолетни лица, како во обичните продавници така и онлајн. Исто така, започнува и подготовки за целосна забрана на ментол и други ароматизатори во обичните цигари.

Покрај тоа, ФДА има намера да ги отстрани од продажба сите производи за пушење чија реклама ги прави привлечни за младите, на пример кога во нивните реклами се појавуваат ликови од популарните анимирани или детски филмови или популарни прехранбeни производи за деца како газирани пијалаци и бонбони.

Сите овие и други мерки за борба против зголеменото пушење кај младите во САД ќе се спроведуваат преку повеќестран План за превенција на пушењето.

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*