САД го ограничуваат пушењето електронски цигари од страна на малолетници

Американската Администриција за храна и лекови (ФДА) предложи нови мерки за борба против зголеменото конзумирање цигари од страна на средношколците и младите во САД.

Врз основа на резултати од анкета за бројот на пушачи меѓу младите, националниот Центар за контрола и првенеција на заболувања и ФДА објавија дека минатата година бројот на средношколци од повисоките класови, на возраст од 15 до 17 години, кои пушат електронски цигари се зголемил за 78 отсто, додека истовремено, бројот на учениците пушачи на возраст од 12 до 14 години се зголемил за 48 отсто.

Според истражувањето, вкупно 3,6 милиони ученици во САД пушат електронски цигари, што е за 1,5 милиони ученици повеќе во споредба со претходната година.

Во него се заклучува дека користењето на овој вид цигари на тинејџерка возраст води кон големи шанси за премин кон пушењето обични цигари во следните години.

Според ФДА, 54 отсто од пушачите на возраст од 12 до 17 години пушат цигари со вкус на ментол, додека тоа го прават само 30 отсто од пушачите постари од 35 години.

Земајќи ја предвид оваа статистика, која рaководителот на ФДА Скот Готлиб ја нарече „шокантна“, Администрацијата има намера да ја забрза имплементацијата на мерки за ограничување на продажба на ароматизирани електронски цигари за малолетни лица, како во обичните продавници така и онлајн. Исто така, започнува и подготовки за целосна забрана на ментол и други ароматизатори во обичните цигари.

Покрај тоа, ФДА има намера да ги отстрани од продажба сите производи за пушење чија реклама ги прави привлечни за младите, на пример кога во нивните реклами се појавуваат ликови од популарните анимирани или детски филмови или популарни прехранбeни производи за деца како газирани пијалаци и бонбони.

Сите овие и други мерки за борба против зголеменото пушење кај младите во САД ќе се спроведуваат преку повеќестран План за превенција на пушењето.

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*