Расизмот и шовинизмот влијаат лошо на севкупното здравје


Расизмот и шовинизмот влијаат лошо на севкупното здравје - МИА

Бостон, 21 јули 2020 () – Хроничниот стрес може да го промени мозокот. Соочувањето со расизам, во таа смисла, би можело да го влоши когнитивното (умствено) здравје на црнците, посочуваат новите научни истражувања во САД.

Така, според научници од Универзитетот на Бостон, расната дискриминација и шовинизмот можат да доведат до сериозни здравствени проблеми и нарушување на умствените функции кај жените со потемен тен, се вели во написот објавен во интернет-списанието „Алцхајмерс енд деменша“ (Alzheimer’s & Dementia).

Во испитувањата се вклучени податоци од 17.323 Афроамериканки. Црните жени кои секојдневно се соочуваат со расизам – од институциите, полицијата, во продавница или пак, дома, имаат 2,75 пати поголем ризик од влошено субјективно когнитивно функционирање отколку жените кои доживуваат пониски нивоа на расизам.

Когнитивната функција се однесува на менталниот капацитет на една личност за учење, размислување, расудување, решавање проблеми, донесување одлуки, запомнување и внимание.

– Овие откритија не се неочекувани, затоа што знаеме дека причнителите на стрес се поврзуваат со лоши умствени функции, а искуствата со расизмот се доста голем стрес во животот на Афроамериканците, смета Лин Розенберг, одговорна за истражувањето и професор по епидемиологија на Факултетот за јавно здравје при Универзитетот на Бостон.

Според ова, и ризикот од појава на деменција и Алцхајмерова болест, е поголем кај луѓето кои се цел на дискриминација.

– Депресијата и пост-трауматското стрес-нарушување можат да имаат долгорочни когнитивни ефекти, истакнува д-р Даниела Херистон, психијатарка и доцент на Медицинскиот универзитетот Хауард.


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*