Националниот сојуз на слепи на Светскиот ден на видот апелира: Одете на офталмолог барем еднаш годишно


Националниот сојуз на слепи на Република Северна Македонија, претставник на повеќе од 2570 слепи и слабовидни лица, по повод 8 октомври – Светскиот ден на видот, апелира секој барем еднаш годишно да посети офтамолог за комплетен офталмолошки третман.

-Кога последен пат ги проверивте Вашите очи? Кога последен пат направивте нешто за себе, за здравјето на вашите очи? Ако редовно одите на фризер, на козметички третмани и се грижите за вашето тело, спортувате, редно време е да го направите тоа и за вашите очи, за истите и понатаму да продолжат да го гледаат одразот во огледалото. Освестете се дур не биде премногу доцна. Затоа што пна што очоте го гледаат не се опишува со зборови. Помогнете си себеси. Ќе ве чини 10 мин од Вашиот ден, но ќе ве чини вид за цел живот, апелираат од Сојузот.

Националниот сојуз на слепи на Република Северна Македонија се приклучува на меѓународната кампања по повод Светскиот ден на видот кој се одбележува секогаш вториот четврток на месец октомври.


141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Вести

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*