Истражување: Носењето заштитни маски ја намалува смртноста од коронавирусот


– Истражување спроведено од американскиот Универзитет во Вандербилт покажа дека носењето маски ја намалува стапката на смртност од вирусот во некои подрачја најмалку двапати.Во раните фази на пандемијата имаше недостиг на истражувања што ќе ги потврди придобивките од носењето маски кај населението во кои единствената разлика во примерокот ќе биде во тоа што дел од популацијата на земја со слична популација, култура и слични навики носи маски, а друг дел не.

Ваква студија конечно беше спроведена деновиве и објавена во вторникот од страна на научници од Универзитетот во Вандербилт. Тие откриле дека окрузите во сојузната држава Тенеси, кои не вовеле задолжително носење маски, забележале најмалку двојно поголема стапка на смртност од оние што бараат покривање на лицето.

Во моментов, во области без обврска да носат маски, се регистрираат повеќе од четири смртни случаи на 100.000 луѓе секоја недела, додека во областите што го усвоија ова правило во текот на летото, стапката на смртност е околу две лица неделно.

Во областите кои рано прифатија задолжително носење маска пред ширењето на епидемијата, во јули и август, стапката на смртност е близу една личност неделно на секои 100.000 луѓе. На пример, Несвил, кој ја воведе обврската на крајот на јуни, забележа 53 смртни случаи на 100.000 луѓе од март досега. Од друга страна, округот Клеј, каде нема обврска да се носи маски, забележа 223 смртни случаи на 100.000 луѓе од почетокот на пандемијата, најлошата стапка на смртност во државата. 


Вести

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58, Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, […]

Штрајк на вработени во „Амазон“ во Германија - МИА
Вести

Тридневен штрајк на вработените во „Амазон“ во Германија

Околу 2.500 работници на „Амазон“ во Германија почнаа тридневен штрајк денеска, временски закажан за да ја нарушат продажбата за време на „црниот петок“. Штрајкот, повикан од моќниот синдикат Верди, треба да трае до сабота и […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*